Zmarł jeden z najpotężniejszych

Kanada Series Top News paźd 9, 2013 at 11:44 am

zz Paul DesmaraisW wieku 86 lat zmarł dziś w nocy jeden z najbogatszych i najpotężniejszych Kanadyjczyków – Paul Desmarais.

W chwili śmierci był kontrolującym udziałowcem potężnej korporacji Power Corporation z siedzibą w Montrealu. Wcześniej w latach 1968-1996 kierował nią jako dyrektor i prezes rady nadzorczej, po czym rządy przejęli synowie.

O tym jak potężna to firma niech świadczy jej majątek wyceniany ponad… 500 miliardów dolarów! Jego prywatna fortuna wyceniana była na około 4.4 mld dol, co  dawało Paulowi Desmairais siódme miejsce na liście najbardziej zamożnych Kanadyjczyków.

Power Corporation działa m.in. sektorze usług finansowych ale również w mediach i przemyśle papierniczym. Ma olbrzymi wpływ na układy polityczne w Kanadzie. Od lat rządzi nią quebecki ród Desmarais, a członkami rady dyrektorów są tak znani politycy, jak np. Don Mazankowski czy John Rae (brat Boba). Zresztą bliskimi przyjaciółmi Paula Desmarais było co najmniej czterech urzędujących premierów Kanady (Trudeau, Mulroney, Chretien i Martin). Syn zmarłego, Andre Desmarais został mężem córki premiera Chretiena – France.

Paul Desmarais nie odziedziczył fortuny ale sam do niej doszedł. Angielskiego nauczył się – jak twierdził – podczas gry w bilarda na przedmieściach Sudbury. Przekształcił posiadaną przez jego rodzinę, upadającą firmę autobusową z Sudbury w giganta, który oddziałowywał na gospodarkę całego świata.

Według komunikatu wydanego przez rodzinę, Desmarais zmarł ”spokojnie otoczony najbliższymi” w rezydencji w Domaine Laforest w Quebeku.