SIU: Nie ma podstaw do postawienia policjantowi zarzutów karnych

Lokalnie Series Top News paźd 11, 2013 at 6:00 am

siu2Głośna sprawa policjanta, który obezwładnił osiemdziesięcioletnią staruszkę przy pomocy paralizatora została zbadana przez Special Investigation Unit (SIU), specjalną cywilną jednostkę, która prowadzi dochodzenia, w których przy udziale policjantów dochodzi do uszkodzeń ciała lub ataków seksualnych.

Iole Pasquale po obezwladnieniu paralizatorem upadła na ziemię i ze złamanym biodrem została przewieziona do szpitala. Kobieta niosła ze sobą długi, ośmiocalowy nóż. O dziwnie wyglądającej kobiecie z nożem zaalarmowali policję okoliczni mieszkańcy. Na miejsce przybył policyjny patrol.

Pierwszy policjant, który przyjechał na miejsce rozmawiał z kobietą z radiowozu. Nie odpowiadziała. Drugi policjant wysiadł z samochodu, zwrócił uwagę, że kobieta nie groziła nożęm nikomu ani nie wydawało się, że chce popełnić samobójstwo. Podobnie jak w przypadku pierwszego policjanta polecił kobiecie upuścić nóż. Iole Pasquale nie wykonała polecenia.
W końcu do akcji przystąpił trzeci policjant, który był dowódcą zmiany i to on był wyposażony w CEW (conducted energy weapon, czyli paralizator). To on z kolei zwrócił się do Pasquale by wypuściła z ręki nóż. Kobieta znowu nie posłuchała polecenia. W związku z tym policjant użył paralizatora i za jego pomocą obezwładnił kobietę, która upadając na ziemię doznała urazu biodra. Policjanci wezwali ambulans i kobieta została zabrana do Credit Valley Hospital.
Cały incydent zdarzył się w nocy, 28 sierpnia na Thomas Rd. w Mississauga.
Takie ustalenia co do przebiegu wypadków poczynił SIU.

Dyrektor jednostki Ian Scott powiedział, że w wyniku przeprowadzonego dochodzenia śledczy nie znaleźli podstaw do wytoczenia policjantowi zarzutów karnych i postawienia go przed sądem, aczkolwiek użycie CEW nie było w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

- Funkcjonariusze uczestniczący w interwencji mieli prawo do zatrzymania Pasquale w myśl ustawy Mental Health Act. Gdy na wyraźne polecenie umundurowanych policjantów kobieta odmówiła wypuszczenia z rąk noża, funkcjonariusze mieli prawo i obowiązek ją rozbroić – stwierdził Ian Scott – Jednak decyzja ta nie oznacza, że użycie teasera było najkorzystniejszą opcją, szczególnie w świetle wewnętrznej dyrektywy Peel Police, która wskazuje, że środków CEW należy w miarę możliwości unikać w stosunku do osób starszych.
- Jednakże decyzja o użyciu tego środka w tych okolicznościach nie stanowi podstawy, by stawiać policjantowi zarzuty z zakresu prawa karnego – podsumował dyrektor SIU.