Senatorowie Brazeau, Wallin i Duffy zawieszeni bez prawa do wynagrodzenia

Kanada Series Top News list 6, 2013 at 9:40 am
Pamela Wallin uważa, że jest ofiarą "polowania na czarownice".

Pamela Wallin uważa, że jest ofiarą “polowania na czarownice”.

Senatorowie Mike Duffy, Pamela Wallin i Patrick Brazeau zostali zawieszeni w swoich czynnościach – zdecydowali w głosowaniu pozostali członkowie Senatu. Zawieszeni senatorowie nie będą otrzymywali senatorskich pensji, natomiast zachowają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

Mike Duffy

Mike Duffy

Zawieszenie jest skutkiem skandalicznego nadużycia zaufania, jakiego się dopuścili, pobierając nieprzysługujące im pieniądze za mieszkanie w Ottawie (Brazeau i Duffy) lub za niezwykle kosztowne i niepotrzebne podróże (Wallin).
Wszyscy troje utrzymują, że są ofiarami “polowania na czarownice”, że kara, jaka ich spotyka jest wynikiem rozgrywek politycznych.
- Myślę, żę to bardzo smutny dzień dla demokracji – stwierdziła  w pełnym emocji wystąpieniu po głosowaniu senator Pamela Wallin – Jeśli nie możemy liczyć na praworządność w Kanadzie, to gdzie na Ziemi można się jej spodziewać?
Brazeau nie skomentował wyniku głosowania i w

Patrick Brazeau

Patrick Brazeau

milczeniu opuścił gmach Senatu. Duffy w ogóle nie pojawił się na głosowaniu.
Nie wiadomo jednak, czy zawieszenie trojga senatorów skończy przedłużającą się debatę na temat praktyk kanadyjskich polityków, wywołaną skandalem wokół rozrzutnych senatorów, co rykoszetem biło w administrację premiera Harpera.
Wciąż nie ma rozstrzygnięcia próba zamiecenia sprawy Duffy’ego pod dywan, jaką podjął były szef sztabu Harpera, Nigel Wright. Wprawdzie Harper przytomnie szybko pozbył się dotychczasowego współpracownika pozbawiając go w trybie dyscyplinarnym funkcji, ale na jaw wciąż wychodzą szczegóły działań Wright’a i próby ukrycia całej sprawy przed opinią publiczną.

Mac Harb

Mac Harb

Sprawy zawieszonych senatorów, a także byłego liberalnego senatora Mac’a Harb’ego, na którym ciążą podobne zarzuty co na trojgu pozostałych, są badane przez RCMP. Ze śledztwa prowadzonego przez policjantów wciąż do prasy wyciekają nowe fakty, które kładą się cieniem na sposobie funkcjonowania Senatu. W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej głosów domagających się likwidacji izby wyższej Parlamentu.
W związku z tym Audytor Generalny, Michael Ferguson, rozpoczął kompleksową kontrolę wszystkich wydatków senatorów, które finansował Senat.
Lider Senatu, Claude Carignan oświadczył, że jeżeli kontrola wykaże kolejne nadużycia ze strony senatorów, to wszyscy winni tych nadużyć zostaną z całą surowością ukarani. W domyśle – zawieszeni – tak jak Wallin, Duffy i Brazeau.

Byle tylko po takiej kontroli nie okazało się, że Wysoka Izba Parlamentu będzie musiała zdecydować o zawieszeniu wszystkich jej członków…