Kanadyjscy żołnierze ruszyli z pomocą ofiarom kataklizmu na Filipinach

Kanada Series Top News list 13, 2013 at 5:00 am
Tajfun zniszczył całe miasta

Tajfun zniszczył całe miasta

Kanadyjski zespół rozpoznawczy wylądował we wtorek na Filipinach by zorientować się, jak najlepiej pomóc mieszkańcom kraju, który ucierpiał na skutek śmiercionośnego tajfunu.
Większa część kanadyjskiej wojskowej ekipy ratunkowej Disaster Assistance Response Team (DART) przebywa obecnie na Hawajach by stawić się tam, gdzie ich pomoc będzie najbardziej użyteczna.
Minister obrony, Rob Nicholson powiedział, że DART jest do dyspozycji “w każdej chwili”.
- Na miejscu są już osoby, które orientują się gdzie nasi żołnierze są najbardziej potrzebni – powiedział minister – Trwają w tej chwili konsultacje z przedstawicielami rządu Filipin jak też z organizacjami pozarządowymi na temat skutecznej pomocy.
Zespół rozpoznawczy liczy 17 żołnierzy i kilkunastu cywilów, głównie służby zagranicznej. Przybyli we wtorek do stolicy Filipin, Manilii.
FilipinyW poniedziałek kanadyjski samolot transportowy C-17 wystartował z bazy w Trenton w Ontario i wylądował na Hawajach. W samolocie przewieziono 50 członków DART wraz z wyposażeniem.
Wyposażenie to: karetki pogotowia ratunkowego, wózki widłowe, polowy szpital.
Przedstawiciele agencji pomocowych z Kanady starają się pokonać ogromne przeszkody by dostarczyć żywność, medykamenty, wodę pitną i inne niezbędne przedmioty potrzebującym w trudno dostępnych miejscach na Filipinach.

Stephen Cornish, dyrektor kanadyjskiego oddziału “Lekarzy Bez Granic”, powiedział, że jego zespół przeżywa “logistyczny koszmar”, w rozwiązaniu którego mogą pomóc kanadyjscy żołnierze.
- Nie znamy pełnych rozmiarów zniszczeń. Panuje chaos. Chodzi o to, by wszyscy, którzy spieszą z pomocą nie przeszkadzali sobie nawzajem. To zależy od filipińskich władz – stiwerdził Cornish.
Kataklizm wywołany przez tajfun dokonał ogromnych zniszczeń, dotknął ponad 11 milionów ludzi.
Choć oficjalna liczba ofiar wzrosła we wtorek do 1774, to oblicza się, że ich liczba przekroczy 10 tysięcy.