Odcinanie głowy burmistrzowi Fordowi

Lokalnie Series Top News list 15, 2013 at 4:14 pm

Bezprecedensowe głosowanie przeprowadzone dzisiaj w Radzie Miejskiej Toronto doprowadzi prawdopodobnie do batalii prawnej pomiędzy członkami tej rady, a nękanym skandalami burmistrzem Robem Fordrm.

Radni, którzy nie byli w stanie usunąć burmistrza ze stanowiska, postanowili pozbawić go prawa do mianowania (i odwoływania) swoich zastępców oraz szefów komisji. W innym głosowaniu radni pozbawili Forda możliwości decyzyjnych w przypadku powstania sytuacji nadzwyczajnych (krytycznych), co ograniczyło możliwości burmistrza do roli ozdobnej, do przecinania wstęgi.

W poniedziałek Rada Miejska będzie ponownie głosować, tym razem w celu przekazania władzy nad biurem i budżetem w ręce zastępcy burmistrza.

W związku z tym – jak stwierdził osaczony burmistrz – nie pozostaje mu inna droga jak prawna. Jego adwokat George Rust-D’Eye oświadczył, że Rada Miejska nie powinna działać na podstawie „spekulacji lub podejrzeń“, zaś jej wysiłki można odczytywać jako „próbę ukarania Forda za rzekome uczynki personalne lub jako symboliczne działanie ciała, które czuje, że powinno jakoś zareagować…“.

Eksperci sądzą jednak, że Ford ma niewielkie szanse w sądzie, ponieważ radni działają zgodnie z obowiązującymi procedurami. Jednak zdesperowanemu burmistrzowi może się udać sądowne zablokowanie nowo stworzonych przepisów, przynajmniej do zz ford okladkaczasu rozstrzygnięcia w sądzie, a to może trwać długie miesiące.

- Radni powiedzieli swoje dzisiaj. Wyborcy powiedzą swoje 27 października (2014) – oznajmił Rob Ford. W podobnym tonie wyraził się radny David Shiner, który kwestionował działania swoich kolegów: – To niefortunne, że rada odebrała autorytet elektoratowi, który sam powinien zdecydować czy wybrany przez niego człowiek powinien piastować ten urząd.

Oliwy do ognia dolały ostatnie, niefortunne wypowiedzi burmistrza z erotycznymi podtekstami. Zebrani w ratuszu radni potępili Forda za jego zachowanie, podkreślając palenie kokainy, picie alkoholu i wulgarne słownictwo.

Premier Ontario Kathleen Wynne oświadczyła, że rada miejska Toronto musi precyzyjnie określić czy w związku ze skandalem wokół Forda nie jest w stanie funkcjonować, gdyż tylko w takim przypadku interwenować będą władze prowincji.