Czesi mogą podróżować do Kanady bez wiz

Kanada Series Top News list 17, 2013 at 9:54 am

zz czechWprowadzony w lipcu 2009 roku obowiązek wizowy dla udających się do Kanady obywateli Republiki Czeskiej został zniesiony.

Jak powiedział kanadyjski ambasador Otto Jelinek, jego rząd uczyniłby to już wcześniej, ale wcześniej trzeba było zmienić cały kanadyjski system azylowy.

Przywrócenie wiz było spowodowane napływem do Kanady znacznej liczby obywateli czeskich występujących o azyl – głównie Romów, którzy skarżyli się na prześladowania i rasizm.

Obecnie Czesi mogą przebywać na terytorium Kanady bez wizy do sześciu miesięcy.

Ambasador Otto Jelinek

Ambasador Otto Jelinek

- Wiem, że jest to dobre dla Kanady, ale wiem również, że jest to dobre dla Republiki Czeskiej – mówił Jelinek, posługując się w trakcie konferencji na przemian językiem czeskim i angielskim. Demonstracyjnie podarł przy tym formularz wizowy.

- Mam przesłanie dla tych, którzy również teraz chcieliby nadużywać naszego systemu azylowego: Nie róbcie tego, bo nasz system azylowy się zmienił. Ludzie, którzy składają nieuzasadnione wnioski o azyl, będą odsyłani z Kanady znacznie szybciej, nie będą mogli występować o pozwolenie na pracę w Kanadzie, dostaną także niższe zasiłki, w tym mniejsze zwroty kosztów opieki zdrowotnej – wyjaśnił ambasador.