Żegnamy się z węglem

Lokalnie Series list 22, 2013 at 1:01 pm
Zakłady Stelco w Hamilton

Zakłady Stelco w Hamilton

Ontario stanie się pierwszym miejscem w Ameryce Północnej, które zrezygnuje z energii elektrycznej pozyskiwanej z elektrowni węglowych.

Oznajmiła o tym premier Kathleen Wynne, której mniejszościowy rząd liberalny zamierza przeforsować odpowiednią uchwałe w poniedziałek. Jeśli przejdzie, w przyszłym roku w Ontario znikną raz na zawsze ostatnie elektrownie opalane węglem. Największa z nich – Nanticoke (i największa węglowa elektrownia w Ameryce) zostanie zamknięta niebawem, a elektrownia w Thunder Bay w przyszłym roku przejdzie na opalanie biomasą. Spalanie biomasy jest uważane za korzystniejsze dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych, gdyż zawartość szkodliwych pierwiastków (przede wszystkim siarki) w biomasie jest niższa. Wadą jest wydzielanie szkodliwych substancji podczas spalania białek i tłuszczów.

W Unii Europejskiej przemysł energetyczny ma obowiązek korzystania z biomasy jako paliwa. Ze względu na niewystarczającą podaż w Europie i wyższe ceny praktyczną konsekwencją tych regulacji jest import biomasy np. z Afryki czy Azji, co niweczy korzyści związane z ograniczeniem emisji.

Premier Ontario towarzyszył podczas wystąpienia były wiceprezydent USA – Al Gore, które zapewniał, że przyszłe pokolenia podziękują za rezygnację ze spalania węgla.

- Katastrofy związane z klimatem do jakich dochodzi statnio – mówił Gore – są przerażającymi ostrzeżeniami przed tym, co może się zdażyć jeśli rządy państw nie wezmą się za opanowywanie zmian klimatycznych.