Rząd Ontario drastycznie podwyższa ceny energii elektrycznej i nie szczędzi dobrych rad

Lokalnie Series Top News grud 3, 2013 at 5:00 am
Weług planów rządu połowa energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych takich jak wiatr i energia słoneczna

Weług planów rządu połowa energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych takich jak wiatr i energia słoneczna

Nowy, długoterminowy plan rządu Ontario dla sektora energetycznego prowincji zakłada drastyczną, 33 procentową podwyżkę cen energii elektrycznej w przeciągu najbliższych trzech lat.
Oznacza to, że w przyszłym roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną o 14 dolarów miesięcznie więcej niż dotychczas, a w kolejnych dwóch latach podwyżka będzie podobna. Tak więc za trzy lata będziemy miesięcznie płacić za prąd o 42 dolary więcej.

licznikLiberalny Minister Energii Bob Chiarelli twierdzi jednak, że i tak jest bardzo dobrze, bo gdyby rząd nie zrezygnował z budowy dwóch nowych reaktorów jądrowych, nie renegocjował umowy o “zielonej energii” z producentem farm wiatrowych, firmą Samsung, to podwyżka byłaby jeszcze wyższa i wyniosłaby 100 dolarów.
- Znaczące oszczędności dla płatników za energię, uzyskaliśmy dzięki obniżeniu taryf, tańszą produkcję energii wiatrowej i decyzję o odroczeniu budowy nowych reaktorów jądrowych – powiedział minister.

Minister  stwierdził, że jeden miliard, sto milionów dolarów, które rząd wydał (zmarnotrawił – przyp. red.) na likwidację rozpoczętych budów elektrowni gazowych w Mississauga i Oakville “będzie więcej niż zrównoważone przez blisko 16 miliardów, jakie rząd zamierza zaoszczędzić poprzez ograniczenie wydatków na energetykę, w porównaniu z pierwotnym planem z 2010 roku.”

Liberałowie będą kontynuować modernizację reaktorów jądrowych w elektrowniach w Darlington i Bruce, które mają zostać zakończone w 2016 r. i planują zamknięcie stacji jądrowej w Pickering najpóźniej w 2020 roku.
Rząd Kathleene Wynne spodziewa się, że w 2025 roku połowa energii elektrycznej będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr i energia słoneczna.

Kluczową częścią nowego planu jest ta jego część, którą liberalny rząd nazywa “finansowaniem modernizacji efektywności energetycznej na rachunku za energię elektryczną”. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale władze Ontario są przekonane, że będzie się opłacało wziąć kredyt na remont domu, by  uczynić go bardziej oszczędnym w zużyciu energii. Kredyt za takie dostosowanie domu do zmniejszonego zużycia elektryczności ma spłacać niższy rachunek, jaki właściciele domów będą płacić za prąd, w porównaniu z tym, jaki płaciliby, gdyby takiego remontu nie zrobili. Takie kredyty “efektywnościowe” mają być udzielane od 2015 roku.

Lider ontaryjskiej opozycji Tim Hudak skrytykował zamierzenia Kathleen Wynne i jej rządu twierdząc, że taka polityka przyniesie utratę kolejnych miejsc pracy, ponieważ coraz więcej firm będzie przenosiło swoją działalność do innych prowincji lub za granicę, ponieważ koszty energii elektrycznej w Ontario będą zbyt wysokie. Zaatakowal przy tym partię NDP, że wspiera mniejszościowy rząd Kathleen Wynne zamiast doprowadzić do rozpisania przedterminowych wyborów.
- To jest rząd, który w czasie sprawowania swojej władzy praktycznie podwoił ceny energii elektrycznej, przez co zlikwidował przeszło 300 tysięcy miejsc pracy w prowincji, ponieważ wielu firmom produkcja przy takich cenach za energię elektryczną przestała się opłacać – powiedział Tim Hudak.

Z kolei liderka Nowych Demokratów w Ontario, Andrea Horwath, również skrytykowała zamierzenia Liberałów podkreślając przy tym, że mieszkańcy Ontario i firmy działające w tej prowincji płacą najwyższe stawki za prąd elektryczny w całej Kanadzie. Całą winą za tę sytuację Horwath obciążyła liberalny rząd Ontario.

energiaW odpowiedzi na słowa krytyki rząd we współpracy z Toronto Hydro wydał porady jak najefektywniej zaoszczędzić energię elektryczną. Oto one:

 • Trzymać wszystkie drzwi zewnętrzne od domu szczelnie zamknięte i unikać częstych wejść i wyjść.
 • Pod drzwiami położyć dywanowe chodniczki, które zmniejszą szczeliny między podłogą a drzwiami, co spowoduje ograniczenie napływu zimnego powietrza.
 • Obniżyć temperaturę na termostacie o jeden stopień , co pozwoli zaoszczędzić nawet trzy procent energii latem i aż pięć  procent w miesiącach zimowych .
 • Zasłaniać okna wychodzące na południe draperiami podczas słonecznych dni latem, by nie trzeba było korzystać zbyt intensywnie z klimatyzatorów, zaś zimą – odwrotnie – odsłaniać te okna aby umożliwić działanie promieni słonecznych , które mimo chłodu na zewnątrz nieco ogrzeją nasz dom.
 • Można też wyłożyć okna w domu plastikiem, by jeszcze bardziej je uszczelnić. Dwadzieścia pięć procent ciepła w domu uchodzi przez okna i dzięki temu mało kosztownemu zabiegowi można zmniejszyć tę stratę o 50 procent.
 • Wyregulować termostat . Zalecane ustawienia termostatu, w miesiącach zimowych to
  - 21.0C ( 70.0F ) , gdy jesteś w domu w ciągu dnia.
  - 18.0C ( 64.50F ) podczas snu.
  - 15.0C ( 59.0F ) , gdy wychodzimy do pracy i dom stoi pusty przez dłuższy okres czasu.

Komentarz:
Do tych rad udzielanych przez Toronto Hydro i rząd Kathleen Wynne może należałoby jeszcze dodać – najlepiej przenieś się na tamten świat – wtedy energia elektryczna nie będzie ci potrzebna. Liberałowie ci to wcześniej czy później ułatwią, zapewniając prawo do wyzwalającej z wszelkich kłopotów życiowych eutanazji.