Mieszkaniec Quebecu oskarżył rząd Dominikany o deszcz w czasie wakacji

Kanada Series grud 10, 2013 at 5:00 am

sadBruno Leduc z Quebecu takie ma życie, że wszystko mu staje wbrew. I wszystko co się wokół niego zdarzy robi mu na złość. Nie ma innego wyjścia, tylko dochodzić swoich praw w sądzie. Ale guebecki sędzia, Diane Quenneville, po tym jak Leduc pozwał przed sądem Republikę Dominikany o odszkodowanie za to, że w czasie jego urlopu w tym kraju padał deszcz, przez co miał zepsute wakacje – też mu zrobiła wbrew i w swoim werdykcie stwierdziła, że Bruno Leduc jest “sądowym pieniaczem”.
Takie orzeczenie sądu jest rzadkością w praktyce kanadyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Prawo stanowi, że sędzia musi stwierdzić, że “pozywający często pokazuje swój upór i narcyzm”, a jego roszczenia są “na granicy racjonalności.”
Stwierdzenie, że ktoś jest “sądowym pieniaczem” niesie za sobą konsekwencje dla pozywającego. Oznacza ono, że w przyszłości Bruno Leduc nie będzie mógł złożyć więcej żadnego pozwu, chyba, że uprzednio dostanie na to zezwolenie sądu.
Historia procesów sądowych, jakie wytoczył Leduc jest długa i różnorodna. W ciągu ostatnich kilku lat wytoczył on ponad 70 spraw o odszkodowanie. Tylko w ciągu trzech miesięcy 2012 roku złożył on pozwy w 19 sprawach.
W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Diane Quenneville stwierdziła, że “sąd nie ma wątpliwości, że Leduc nadużywa wymiaru sprawiedliwości .”
Na potwierdzenie swojego wniosku pani sędzia przytoczyła niektóre sprawy, które wytaczał pan Leduc różnym osobom i instytucjom. I tak poza znanym już oskarżeniem Dominikany o padający deszcz, pozwał on linie lotnicze Transat o odszkodowanie, bo potknał się gdy wychodził z samolotu. Oskarżył też sklep Costco i żądał odszkodowania w wysokości $500 za to, że personel sklepu zbyt długo ładował mu zakupioną kosiarkę do bagażnika samochodu.
Gdy personel samolotu Air Canada poprosił go, by opuścił miejsce w klasie business i przeszedł do przedziału w klasie ekonomicznej, za którą zapłacił, Leduc domagał się $4000 odszkodowania za “niewłaściwe zachowanie wobec podróżnego”.
W sumie w ostatnich latach jego roszczenia sądowe sięgnęły 114 tysięcy dolarów.