Listonosz już nie przyjdzie!

Rynek Series grud 11, 2013 at 1:58 pm

zz poczta2Canada Post ogłosiła w środę, że wycofuje się z dostarczania poczty do drzwi adresata. Proces ten będzie następował etapowo w ciągu najbliższych pięciu lat. Zamiast do domów, przesyłki dowożone będą do utworzonych w poszczególnych dzielnicach skupisk skrzynek pocztowych, tak jak praktykuje się to od wielu lat na licznych nowo budowanych osiedlach.

Takie posunięcie poczty kanadyjskiej jest częścią kompleksowego planu restrukturyzacyjnego, jaki ma uczynić ją przedsiębiorstwem w pełni dochodowym. Usługi pocztowe w tradycyjnym rozumieniu przestają być intratne ze względu na rosnące koszty własne przy równoczesnym zmniejszaniu się ilości przesyłek – uważa państwowa firma. Jednakże takiemu myśleniu przeczyć mogą chociażby zz poczta5dochody prywatnych firm kurierskich, których usługi stały się konkurencyjne. Znacznie większym zagrożeniem wydaje się internet, wykorzystywany zarówno dla korespondencji, jak i rozliczeń finansowych.

Likwidacja bezpośredniego doręczania poczty dotknie przede wszystkim właścicieli domów mieszkających w dużych ośrodkach miejskich. W dalszym ciągu poczta dostarczana będzie do około 1/3 kanadyjskich domostw.

Pracę straci ok. 6-8 tysięcy pracowników Canada Post. Przedsiębiorstwo spodziewa się także, że około 15 tysięcy obecnych pracowników przejdzie w nadchodzącej pięciolatce na emeryturę.

zz pocztaMiesiąc temu Canada Post oświadczyła, że zwróci się do rządu w Ottawie o zastosowanie w przyszłym roku ulg finansowych aby ułatwić proces restrukturyzacji oraz ustalić nową politykę emerytalną.

W trzecim kwartale br. zyski Canada Post uległy nieznacznej poprawie ale i tak saldo wykazało straty w wysokości 109 mln dol. W tym samym okresie roku ubiegłego deficyt wynosił 145 mln.