Tysiące rodzin spędzi Święta przy świecach.

Lokalnie Series grud 24, 2013 at 6:00 am
Mimo, że ekipy energetyków pracują dzień i noc, to awarii jest tyle, że nie ze wszystkimi uporają się do Świąt.

Mimo, że ekipy energetyków pracują dzień i noc, to awarii jest tyle, że nie ze wszystkimi uporają się do Świąt.

Ponad 200.000 domów klientów Toronto Hydro pozostało bez prądu w poniedziałek i nie jest pewne , czy zasilanie będzie przywrócone do Bożego Narodzenia. Przedstawiciele firmy dostarczającej energię elektryczną obawiają się, że niektórzy z nich będą czekali na przywrócenie dostaw prądu aż do weekendu. Tak więc zapewne czeka ich Wigilia i Święta Bożego Narodzenia przy świecach.

Nie mogę obiecać, że wszystkim dostarczymy prąd. W tym momencie po prostu nie jesteśmy pewni, czy wszystkie usterki uda nam się szybko usunąć.  – powiedział dyrektor generalny Toronto Hydro, Anthony Haines podczas briefingu na Queen’s Park. Jest niezwykle dużo ciężkiej pracy przed nami i dużo niepewności co do terminu przywrócenia dostaw. Dlatego, że szczerze mówiąc nasze ekipy nie byly jeszcze w stanie dotrzeć do wszyskich społeczności pozbawionych energii.

hydroBurmistrz Rob Ford powiedział, że wprawdzie burza lodowa już się skończyła, ale sytuacja nadal jest niezwykle ciężka, bo temperatura spadnie do -10 C już w nocy i wiele drzew może się połamać pod wpływem wiatru i pozrywać kolejne trakcje energetyczne.

- Wierzymy, że najgorsze jest już za nami i że władze miasta nie będą musiały ogłaszać stanu wyjątkowego w następstwie sobotniego gradobicia i powleczoneg grubą warstwą lodu miasta. A powalone pomarznięte drzewa i zerwane linie energetyczne pozbawiły prądu przeszło 300 tysięcy klientów.

Rząd Ontario powiedział w poniedziałek , że prowincja jest gotowa pomóc wszystkim potrzebującym bez konieczności sięgania po wyjątkowe środki prawne, jakim byłaby deklaracja o stanie wyjątkowym.

Aby pomóc ludziom pozbawionym elektryczności, miasto otwarło w niedzielę dziesięć centrów pomocy, gdzie około 500 osób, otrzymało jedzenie i gdzie mogli się ogrzać. Kolejne centra będą otwarte we wtorek. Dyrektor operacyjny miasta Joe Pennachetti powiedział, że współpracuje z kuratorium oświaty, by kolejne centra otworzyć w szkołach. Ich aktualną ilość i lokalizację można poznać TUTAJ.
Szef Toronto Hydro stwierdzil, że priorytetem dla ekip energetycznych było przywrócenie dostaw prądu dla szpitali, szkół miejskich i TTC.
Energia elektyczna już z powrotem popłynął do Toronto East General Hospital, a już po południu w poniedziałek poplynęła do  Sunnybrook Health Sciences Centre.
W czasie przerwy w dostawach prącu oba szpitale korzystały z awaryjnago zasilania wytwarzanego przez agregaty prądotwórcze.
Awarie energetyczne dotknęły nie tylko mieszkańców. W York Region bez prądu wciąż pozostawało 20600 domów.
W Mississaudze przy świecach spędzają czas mieszkańcy 536 domów, a 15 tysięcy w  Ajax, Bowmanville , Newcastle, Pickering i Port Hope.
Poza GTA z brakiem elektryczności boryka się 131 tysięcy rodzin.