Kanadyjska posłanka aresztowana w Sri Lance?

Kanada Series sty 2, 2014 at 2:19 am

Rathika SitsabaiesanNa okres Świąt do swojej ojczyzny, Sri Lanki, z prywatną wizytą wybrała się posłanka do Parlamentu Federalnego, Rathika Sitsabaiesan, która wyemigrowała do Kanady wraz z rodzicami, gdy miała pięć lat.
Wkrótce po jej przybyciu media Sri Lanki i strona internetowa Tamilów podały informację, że kanadyjska posłanka przebywa w tym kraju w czymś, co można nazwać aresztem domowym.
W miejscowej Columbo Gazette pojawiła się informacja, że Rathika Sitsabaiesan została zamknięta w hotelu, w którym się zatrzymała. Tę informację podwierdziła strona internetowa TamilNet, na której można było przeczytać, że stacjonujący w hotelu urzędnicy ze Sri Lanki nie pozwalają nikomu na kontakt z kanadyjską deputowaną.

Te doniesienia wzbudziły zaniepokojenie w kanadyjskich kręgach rządowych, przede wszystkim ministra spraw zagranicznych, Johna Bairda i jego zastępcę do spraw konsularnych, Lynne Yelichem. Kanadyjscy urzędnicy konsularni skontaktowali się z urzędnikami w Sri Lance, by wyjaśnić sytuację i dowiedzieć się co się tak naprawdę dzieje z kanadyjską posłanką w tym kraju.
Władze na Sri Lance wyraziły zdziwienie i stwierdziły, że nic nie wiedzą o nakazie aresztowania Rathiki Sitsabaiesan. Niemniej kanadyjskie służby konsularne postawione zostały w stan czujności.
- Będziemy uważnie monitorować sytuację, dopóki Rathika Sitsabaiesan nie powróci do domu – stwierdziła Yelich.
Nie jest do końca wiadome, kiedy kanadyjska posłanka z ramienia NDP będzie wracała do Kanady. Ministerstwo Spraw Zagranicznych próbuje ustalić termin jej powrotu.

Władze Sri Lanki mają powód, by nie lubić 32-letniej Rathiki Sitsabaiesan. Była ona członkiem misji rozpoznawczej w tym kraju, przed spotkaniem przywódców krajów Wspólnoty Narodów (Commonwealth), jaka miała się odbyć w stolicy tego kraju, Sri Dżajawardanapura Kotte – i ostro skrytykowała władze Sri Lanki za łamanie praw człowieka. To właśnie z powodu raportu, jaki sporządziła posłanka po swojej misji, Stephen Harper zdecydował się na bojkot spotkania przywódców, które odbyło się w listopadzie.
Nowi Demokraci i inne kanadyjskie partie wezwały rząd Sri Lanki do poddania się śledztwu w sprawie domniemanych zbrodni wojennych, które miały mieć miejsce podczas długiej wojny domowej w tym kraju.