Walka o Igrzyska w Toronto rozpocznie się w poniedziałek

Lokalnie Series sty 17, 2014 at 4:09 pm

zz igrzyskaW poniedziałek rozpoczną się obrady Komitetu ds. Rozwoju Gospodarczego w Toronto, który rozważy szanse tego miasta jako organizatora Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Takie szanse istniały już wcześniej, ale Toronto przegrało z konkurentami w staraniach o organizację w latach 1996 i 2008.

Gospodarzenie igrzyskom jest kosztowne. Według raportu firmy Ernst & Young miasto Toronto musi wyłożyć około 6.9 mld dol. Jeśli tym razem radni zdecydują się starać o prawo do organizacji igrzysk, formalny proces wyboru gospodarza przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozpocznie się w roku 2015.

Organizacja tak wielkiej imprezy masowej wiąże się z wysokimi kosztami ale powoduje ogromny boom biznesowy, liczne inwestycje, zwiększa liczbę miejsc pracy. Jest także magnesem turystycznym i skupia uwagę na lokalnym sektorze kulturalnym.

O organizację igrzysk w 2024 ma zamiar starać się kilka innych miast na kontynencie, w tym Boston, San Francisco, Los Angeles, Filadelfia i Waszyngton. Za dwa lata gospodarzem jest Rio de Janeiro.

Expo 67 w Montrealu

Expo 67 w Montrealu

Ten sam komitet miejski rozapatrywał będzie również sprawę ewentualnej organizacji w 2025 roku kolejnego World Expo. Koszty są znacznie niższe (do 3 mld dol.), ale renoma miasta może zyskać równie wiele prezentując swój dorobek kulturalny, naukowy i techniczny. Wystawy typu World Expo są okazją do współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach produkcji. Na przykład na paryską Wystawę Światową zbudowano Wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Jednak Expo 67 organizowane w Montrealu pozostawiło to miasto nieomal na skraju bankructwa.

Niestety, w przypadku Toronto zachodzi pewne ryzyko. Z końcem tego roku Kanada chce wystąpić z International Expo Organization, co może znacznie osłabić jej szansę na organizację tej wielkiej imprezy.

Obecnie Toronto prowadzi przygotowania do organizacji Igrzysk Panamerykańskich w roku 2015 – największej imprezy masowej, jaką kiedykolwiek widziało to miasto, z budżetem 1.4 mld dol. Zawody w 36 dyscyplinach sportowych będą organizowane w sumie w 11 sąsiadujących ośrodkach miejskich.