Meksyk oburzony śmiercią swojej obywatelki w kanadyjskim areszcie imigracyjnym

Kanada Series luty 1, 2014 at 3:59 pm

Rząd Meksyku wyraził oburzenie po tym, jak obywatelka tego kraju została znaleziona martwa podczas pobytu w areszcie imigracyjnym na lotnisku w Vancouver.

 Lucia Vega Jimenez

Lucia Vega Jimenez

Doszło do tego 20 grudnia ale sprawę dopiero teraz ujawniono opinii publicznej.

42-letnia Lucia Vega Jimenez pracowała nielegalnie w jednym z vancouverskich hoteli. Została zatrzymana przez policję na ulicy z powodu nie posiadania biletu komunikacji miejskiej. Wówczas trafiła do aresztu deportacyjnego na lotnisku w Vancouver, gdzie oczekiwała na wydalenie do jej ojczyzny. Dzień przed wylotem, 20 grudnia 2013 roku,  znaleziono ją powieszoną w więziennej łazience. Natychmiast przewieziono ją do szpitala, gdzie jednak zmarła w tydzień później.

Rząd Meksyku domaga się pełnego dochodzenia w tej sprawie, a rodzina zmarłej wyjaśnień ze strony Canada Border Services Agency, bo ta agencja zajmuje się aresztem zz lucia2na lotnisku. Jej dyrektor przekazał kondolencje rodzinie w Meksyku i zapewnił że podjęto dochodzenie ale nie ujawnił żadnych szczegółów. Zaprzeczył, jakoby jego agencja domagała się dyskrecji ze strony rodziny zmarłej.

Zgodnie z przepisami w areszcie deportacyjnym może być przetrzymywanych jednorazowo do 24 osób przez 72 godziny. Przetrzymywane tam osoby powinny mieć dostęp do telefonu, tłumacza, opieki medycznej i prawnej.

Organizacje obrony praw obywatelskich w Brytyjskiej Kolumbi – BC Civil Liberties Association oraz No One Is Illegal wzywają do pojęcia niezależnego śledztwa cywilnego.