Soczi: MKOl zakazał hołdu dla zmarłej narciarki

Kanada Series luty 12, 2014 at 9:56 am
SB z serduszkiem zakazane

SB z serduszkiem zakazane

Sportowcy chcieli w Soczi umieścić na swoich kaskach naklejki upamiętniające tragicznie zmarłą Kanadyjkę Sarah Burke, gwiazdę narciarstwa dowolnego. Międzynarodowy Komitet Olimpijski pozostał nieubłagany, skrytykował też Norwegów za czarne opaski dla zmarłego brata jednej z biegaczek.

Na pomysł z naklejką – z inicjałami Kanadyjki i serduszkiem – wpadła Australijka jeżdżąca na snowboardzie, Tora Bright.

Sarah Burke

Sarah Burke

- Sarah była dla mnie wzorem. Od dawna jeżdżę z tą naklejką. Moi koledzy i koleżanki też zaczęli brać ze mnie przykład, bo Sarah była prawdziwą ikoną. A teraz MKOl poinformował mnie, że mam ją zdrapać. Bo jak mi powiedziano, “nie akceptuje żadnych manifestów politycznych”. To chore – mówi sportsmenka.

MKOl jest jednak nieubłagany i stoi na straży przepisów. Te zabraniają jakichkolwiek ingerencji w strój, w tym reklam sponsorów, czy innych haseł. – Takie są zasady i my się ich trzymamy. Mamy wielki szacunek dla Burke, ale zawody sportowe nie są miejscem dla takich deklaracji – podkreślił rzecznik komitetu, Mark Adams.

Dostało się też Norwegii – tamtejszy komitet olimpijski został ukarany listowną reprymendą za założenie przez biegaczki czarnych opasek. Był to hołd dla zmarłego brata Astrid Jacobsen.

Burke, mistrzyni świata i faworytka do złota na igrzyskach w Soczi, na początku 2012 roku uległa makabrycznemu wypadkowi podczas treningu w amerykańskim Park City.

Uderzyła głową o śnieg. Została przerwana tętnica kręgowa – naczynie odpowiedzialne za dostarczanie krwi do pnia mózgu. Zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu.