Tęczowa flaga nad ontaryjskim Parlamentem?

Lokalnie Series luty 14, 2014 at 10:00 am
Kathleen Wynne

Premier Ontario Kathleen Wynne otwarcie przyznaje się do swojej homoseksualnej orientacji i wspiera działaczy LGBTQ

Organizacje  LGBTQ (Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders, Queers) idą za ciosem i starają się zdobyć kolejne przyczółki. Już nie tylko nad torontońskim City Hall, ale też nad ontaryjskim Parlamentem ma zawisnąć symbol organizacji – tęczowa flaga.
Na razie sprawa jest wciąż dyskutowana. Premier Kathleen Wynne mówi, że “wciąż trwa dyskusja” na temat protokołu, w jaki sposób tęczowa flaga miałaby się znaleźć nad budynkiem Parlamentu.
Premier Ontario powiedziała, że wszyscy przywódcy partii zgodzili się, że flaga powinna zawisnąć jako wyraz poparcia praw gejów na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, ale parlamentarny protokół nie przewiduje takiej możliwości.

- Myślę, że jest jednomyślna zgoda wśród liderów partyjnych i liderów klubów parlamentarnych, żeby tak się stało – stwierdziła Wynne.
Problem w tym, że aby tęczową flagę zawiesić, trzeba byłoby zmienić ustawę, która głosi, że nad budynkiem Parlamentu mogą wisieć tylko flagi kanadyjska i prowincyjna.
Ustawa mogbłaby być zmieniona poprzez głosowanie w Parlamencie, ale najbliższe posiedzenie jest zaplanowane na 18 lutego, w czasie, gdy już praktycznie Igrzyska się skończą, a więc podstawowy argument organizacji LGBTQ na wywieszenie flagi – walka o prawa gejów na Igrzyskach Olimpijskich – będzie nieaktualna.
Premier Wynne, otwarcie przyznająca sie do swoich homoseksualnych preferencji, zapytana, czy będzie interweniować w tej sprawie powiedziała, że postara się coś w tej sprawie zrobić, ale zastrzegła, że nie wie czy cokolwiek będzie możliwe.
- Jak już powiedziałam – powtórzyła Wynne – Sprawa jest w toku i trwają uzgodnienia.

Gdy działacze LGBTQ zawiesili tęczową flagę nad torontońskim City Hall, sprzeciwił się temu  burmistrz miasta, Rob Ford, argumentując, że nie należy mieszać idei olimpijskiej z preferencjami seksualnymi. Spadła na niego fala krytyki ze wszystkich możliwych stron, a jego zastępca, Norm Kelly, który ma w ręku wszystkie prerogatywy burmistrza, które odebrano Fordowi, stwierdził, że tęczowa “flaga jest wyrazem  kanadyjskości”.