Drugi złoty medal dla Kamila Stocha!

Polak w świecie Series Feb 15, 2014 at 3:19 pm

stoch2Kamil Stoch zdobył drugi złoty medal na igrzyskach w Soczi. Polak był najlepszy w dzisiejszym konkursie na skoczni dużej. Srebro wywalczył Japończyk Noriaki Kasai, a brąz Słoweniec Peter Prevc.

Na drugą w dzisiejszym dniu szansę medalową kibice musieli poczekać do wieczora. Początek pierwszej serii zaplanowano na godz. 18.30 czasu warszawskiego. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych początek konkursu przesunięto o 15 minut. Faworyt nie tylko krajowych, ale także zagranicznych mediów, zaniepokoił biało-czerwonych fanów, gdy podczas środowego treningu zanotował upadek. Skończyło się jednak tylko na nerwach i stłuczonym łokciu mistrza olimpijskiego na normalnej skoczni.

- To był upadek, jakie często się zdarzają przy lądowaniu, nie ma co wzbudzać paniki, bo nic się nie stało. Najlepsze skoki jeszcze przede mną – zapewnił ku radości kibiców Stoch.

stoch3Dobrą dyspozycję potwierdził w kolejnych dniach podczas treningów. W dzisiejszym konkursie poza nim wzięli jeszcze udział pozostali Polacy, którzy przeszli wczorajsze  kwalifikacje – Maciej Kot, Jan Ziobro i Piotr Żyła. Ten ostatni zadebiutuje w rywalizacji olimpijskiej w Soczi. W niedzielę bowiem w składzie zamiast niego był Dawid Kubacki.

Po pierwszej serii również prowadził Stoch. Na drugiej pozycji – ze startą 2,8 pkt do Stocha – Japończyk Noriaki Kasai, a na trzeciej Niemiec Severin Freund – strata 3,2 pkt. Maciej Kot był 12., a Jan Ziobro – 16. Odpadł Piotr Żyła.

Medale 16 lutego

Medale 16 lutego

To czwarty złoty medal Polaków w Soczi i 18. w historii zimowych igrzyskach – na najwyższym stopniu podium oprócz Stocha stawali Wojciech Fortuna w konkursie skoków w 1972 roku w Sapporo na dużej skoczni, Justyna Kowalczyk w biegu na 30 km techniką klasyczną w Vancouver i na 10 km techniką klasyczną w Soczi oraz Zbigniew Bródka w łyżwiarstwie szybkim w Soczi w biegu na 1500 m.