Kanadyjski trener krytykuje Polaków

Kanada Series luty 23, 2014 at 11:06 am

- Polscy panczeniści odpuścili bieg półfinałowy, oszczędzając się na wyścig o brąz – tak przyznał tuż po piątkowym biegu półfinałowym z Holendrami Zbigniew Bródka. Trener Kanady za taką taktykę ostro skrytykował naszych zawodników.

Polscy panczeniści (od lewej): Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański na podium.

Polscy panczeniści (od lewej): Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański na podium.

Biało-czerwoni (w składzie: Konrad Niedźwiedzki, Zbigniew Bródka i Jan Szymański) pokonali Kanadyjczyków o ponad dwie sekundy. Kibiców trzymali w niepewności niemal przez cały bieg – zaczęli wolniej od rywali, ale potem systematycznie odrabiali starty, by na metę wpaść z ponad dwusekundową przewagą.

Kanadyjczycy w półfinale musieli uznać wyższość rewelacyjnie ślizgających się Koreańczyków. Rywalizacja obu ekip była o wiele bardziej wyrównana niż półfinał z udziałem biało-czerwonych.

W nim na drodze Bródki i jego kolegów stanęli Holendrzy. Pojedynek z dominatorami współczesnej łyżwy Polacy przegrali z kretesem. Sam Zbigniew Bródka przyznał, że on i koledzy bardziej nastawiali się na walkę o brąz, która odbyła się następnego dnia.

Takie podejście biało-czerwonych poirytowało trenera Kanadyjczyków.

- Uważam, że taka strategia mogła pomóc Polakom. Na igrzyskach trzeba jednak dać z siebie wszystko. Tak zrobili właśnie Kanadyjczycy. Włożyli w wyścig mnóstwo serca, walczyli do samego końca, chociaż wiedzieli, że pokonanie Koreańczyków będzie bardzo trudnym zadaniem – powiedział Bart Shouten. – Nie przyjeżdża się na igrzyska, aby odpuszczać jakiś wyścig. Tak się nie robi i jest to sprzeczne z naszą mentalnością.

Czwarte miejsce Kanadyjczyków to jedna z większych niespodzianek na łyżwiarskich torach w Soczi. Ekipa ta (Mathieu Giroux, Lucas Makovsky i Denny Morrison) cztery lata temu w Vancouver nie miała sobie równych.

Tym razem złoto trafiło do Holendrów, którzy nie dali Koreańczykom żadnych szans i pewnie sięgnęli po złoto.