Wielkie Jeziora niemal zamarznięte. Pierwszy raz od 20 lat

Kanada Series luty 23, 2014 at 5:13 pm

Lodowe struktury na jeziorze Erie

Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie (Great Lakes) w ponad 80 proc. skute są lodem. Naukowcy informują, że rzadko się to zdarza. Zwykle jeziora zamarzają w 50 proc. Gruba warstwa lodu to jednak szansa dla turystów, którzy mogą teraz bez problemu dotrzeć np. do lodowych jaskiń znajdujących się na Wyspach Apostoła na Superior Lake (jezioro Górne).

Setki Amerykanów i Kanadyjczyków tłumnie przyjeżdżają oglądać niezwykłe lodowe formacje na jeziorze Erie. Ich autorem jest natura, której narzędziami pracy okazały się niska temperatura, wiatr i woda. Formacje lodowe, jakie stanęły na Erie, pierwszy raz na oczy widzą nawet ludzie, którzy mieszkają w okolicy od ćwierćwiecza.

zz erie3Eksperci dodają, że rzadko zdarza się okazja, żeby zobaczyć tak ogromną pokrywę lodową. Jednak na początku lutego lodu było jeszcze więcej. Wtedy Wielkie Jeziora były w 88 proc. pokryte lodem. To pierwszy raz od 1994 roku – donoszą specjaliści. Zwykle, podczas szczytu zimy, lód przykrywa jeziora w 50 proc.

Za tak rozległą pokrywę lodową odpowiadają niskie temperatury. Choć Nathan Kurtz, który zajmuje się badaniami kriosfery, zaznacza też, że “istnieją drugorzędne czynniki takie jak chmury, śnieg i wiatr, które są równie ważne”. Dzięki obrazom z satelity naukowcy zauważyli, że niektóre jeziora są mniej, a inne bardziej pokryte lodem. Stopień pokrycia lodem na jeziorach Erie, Górne i Huron jest zbliżony do 100 proc. Natomiast jezioro Michigan pokryte jest w 60 proc. Najmniej lodu występuje na jeziorze Ontario. Tam pokrywa lodowa wynosi 20 proc.

Naukowcy z NASA nałożyli na obraz tzw. fałszywe kolory. Zabieg ten miał umożliwić zaznaczenie na zdjęciu lodu, śniegu, wody i chmur. Dzięki temu, lód zaznaczony jest na kolor bladoniebieski i czym grubsza jest warstwa, tym kolor jaśniejszy. Z kolei otwarte wody zaznaczone są na kolor granatowy. Śnieg natomiast ma na zdjęciu kolor niebiesko-zielony, a chmury są zarówno białe, jak i niebiesko-zielone – wyjaśniają naukowcy.

Eksperci zaznaczają, że gruba warstwa lodu może wpłynąć na środowisko.

- Największego wpływu doświadczymy, kiedy ustępuje tzw. efekt jeziora – wyjaśnił Guy Meadows, dyrektor Centrum Badań Wielkich Jezior Michigan Technological University. Bo ten właśnie “efekt jeziora” przynosi intensywne opady śniegu.

Naukowcy zaznaczają też, że istnieją pewne plusy grubej pokrywy lodowej na jeziorach. Można teraz swobodnie dotrzeć do lodowych jaskiń Wysp Apostoła. Co ważne, lód może również stać się ochroną dla wielu gatunków ryb.

zz na kanadyjskim1Na kanadyjskim brzegu Jeziora Erie setki ludzi ze zdumieniem oglądają niezwykłe formacje lodowe i gorączkowo robią zdjęcia.

- Żyję w okolicy tego jeziora od 25 lat, a czegoś podobnego w życiu nie widziałem – przyznaje jeden z mężczyzn.

- Po raz pierwszy w życiu patrzę na to i ja, i moje dzieci – podkreślała jedna z kobiet spacerująca między niezwykłymi rzeźbami.

Lodowy labirynt pełen zadaszeń, półek, słupów i grot jest piękny, ale w związku z ociepleniem staje się groźnym miejscem. Odwilż osłabia strukturę lodu który grozi zawaleniem się nietypowych budowli.

W związku z rosnącym stopniem zagrożenia lokalne władze rozwieszają liczne ostrzeżenia odradzające spacery pomiędzy nietypowymi formacjami. Nie powstrzymuje to jednak rzeszy turystów, wciąż przyjeżdżających nad jezioro.

19 lutego międzynarodowy satelita naukowy Aqua wykonał zdjęcie Wielkim Jeziorom. W chwili, którą uwieczniono na fotografii, powierzchnia Wielkich Jezior była w 80,3 proc. pokryta grubą warstwą lodu - informują naukowcy z Laboratorium Badań Środowiska Wielkich Jezior (Great Lakes Environmental Research Laboratory).

19 lutego międzynarodowy satelita naukowy Aqua wykonał zdjęcie Wielkim Jeziorom. W chwili, którą uwieczniono na fotografii, powierzchnia Wielkich Jezior była w 80,3 proc. pokryta grubą warstwą lodu – informują naukowcy z Laboratorium Badań Środowiska Wielkich Jezior (Great Lakes Environmental Research Laboratory).