Ukraiński ambasador domaga się przeprosin od Justina Trudeau

Kanada Series luty 25, 2014 at 2:03 am
Justin Trudeau się po mylił - To co dzieje się na Ukrainie, to nie mecz hokejowy

Justin Trudeau się pomylił – To co dzieje się na Ukrainie, to nie mecz hokejowy

Ukraiński ambasador w Kanadzie domaga się od lidera Partii Liberalnej przeprosin za niestosowny żart, na jaki pozwolił sobie Justin Trudeau mówiąc, że “Rosja może interweniować na Ukrainie bo nie zdobyła medalu w hokeju na igrzyskach w Soczi”.

Ukraiński ambasador Vadym Prystaiko

Ukraiński ambasador Vadym Prystaiko

- Trzeba być bardzo ostrożnym, gdy mówimy o wydarzeniach w których walcząc o przyszłość swego kraju zginęło 82 ludzi, gdy, w przypadku rosyjskiej interwencji, wszyscy znaleźliby się w niebezpieczeństwie – powiedział ambasador Vadym Prystaiko – Jeżeli się siedzi w pięknym pokoju przed telewizorem i robi takie żarty, to jest to po prostu nie na miejscu.

W niedzielę Trudeau udzielił wywiadu dla programu radiowego “Tout Le Monde en Parle”, w którym został poproszony o komentarz na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. Na pytanie, co może Kanada zrobić, by pomóc Ukrainie, odpowiedział, że “może zrobić więcej”. Mówiąc o sytuacji po odwołaniu prezydenta Janukowycza, który obecnie się ukrywa, powiedział:
- To bardzo niepokojące. Zwłaszcza, że Rosja przegrała w hokeja i będzie w złym nastroju. Może odreagować interweniując na Ukrainie.

Ambasador Prystaiko stwierdził, że wierzy, że Trudeau chciał wypowiedzieć się w lekkim tonie, ale jego stwierdzenie uważa za co najmniej niefortunne.
- Mam nadzieję, że pan Trudeau będzie mógł przeprosić – wyraził nadzieję – Hokej jest wspaniałą grą, ale gra o Ukrainę jest dla Rosjan o wiele poważniejsza niż gra w hokeja.

Justin Trudeau

Justin Trudeau

Ambasador Ukrainy nie był jedynym, który poczuł się urażony komentarzami Justina Trudeau.
Minister imigracji, Chris Alexander powiedział w poniedziałek, że Trudeau był “niepoważny”, a jego żart “niesmaczny i obraźliwy”. Zasugerował, by lider Partii Liberalnej lepiej powstrzymał się od wypowiedzi dotyczących polityki zagranicznej o której nie ma zielonego pojęcia.
- Jest to kolejny przypadek pokazujący, że lider Liberałów ma po prostu zły osąd sytuacji. – powiedział Alexander – Widocznie nie orientuje się, że pozycja Ukrainy w Europie jest kluczowa dla pokoju i bezpieczeństwa na tym kontynencie jak i stabilności i pokoju na świecie.
- Polityka zagraniczna to nie gra w hokeja – stwierdził sarkastycznie minister Alexander zwracając się pośrednio do Justina Trudeau.
Minister podkreślił, że rząd Stephena Harpera chce pomóc Ukrainie w powrocie do wolności, demokracji i budowie państwa prawa, trwałej i stabilnej Ukrainy.

Liberalny poseł do Parlamentu Federalnego, Marc Garneau bronił swojego szefa oskarżając Alexandra o “tanią próbę wykorzystania wypowiedzi Trudeau dla wewnętrznej walki politycznej”.
- Jeśli posłuchamy całego zapisu audycji zobaczymy, że Justin Trudeau wypowiadał sie o sytuacji na Ukrainie w poważnym tonie. A że zażartował? Każdy kto słucha “Tout Le Monde en Parle” wie, jaki charakter ma ta audycja – stwierdził Garneau.
Poseł podkreślił przy tym, że Liberałowie uchwalili rezolucję o skierowaniu awaryjnej pomocy dla Ukrainy przez rząd Stephena Harpera.