Przyznano nagrody za największe marnotrawstwo publicznych pieniędzy w Kanadzie

Kanada Series luty 27, 2014 at 10:00 am

teddy award

Kanadyjska Federacja Podatników (Canadian Taxpayers Federation) przyznała doroczne nagrody za najbardziej bezsensownie, marnotrawczo wydane pieniądze podatników.

Statuetki “Teddy Awards”, które mają kształt świni przyznawane są w trzech kategoriach:

W kategorii marnotrawienia pieniędzy pochodzących z funduszy federalnych otrzymała Employment and Social Development Canada za wydanie dwóch i pół miliona dolarów na kampanię promocyjną rządowego programu aktywizacji zawodowej młodzieży, który w ogóle nie istniał – i nie istnieje do tej pory.
- Jeśli podczas rozgrywek playoffs o Puchar Stanleya w 2013 roku zobaczyłeś reklamę wspaniałego rządowego programu umożliwiającego otrzymanie 15 tysięcy dolarów w ramach Canada Jobs Grant, który miał ci pomóc w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy, to czekała cię przykra niespodzianka – mówi dyrektor generalny Canadian Taxpayers Federationm, Gregory Thomas – Canada Jobs Grant nigdy nie istniało i nie istnieje!
Oto nakręcona kosztowna reklamówka za 2,5 miliona dolarów:

 

Ian TroopNagrodę w konkurencji marnotrawienia pieniędzy na szczeblu prowincyjnym, Canadian Taxpayers Federation przyznała byłemu dyrektorowi generalnemu Toronto Pan Am Games, Ianowi Troopowi (na zdjęciu obok) za pobranie wynagrodzenia w wysokości 550 tysięcy dolarów za nadzór nad projektem, który okazał się droższy o 1100000000 (słownie: miliard sto milionów dolarów) w stosunku do zakładanego budżetu. Jury doceniło przy tym skrupulatność Iana Troopa w egzekwowaniu zwrotów za poniesione podczas pełnienia obowiązków CEO wydatki. I tak – Ian Troop, mimo przeszło półmilionowej pensji upomniał się o zwrot 91 centów za bilet parkingowy. Nie zapomniał też pokryć z publicznych pieniędzy rachunku za wystawny obiad w Meksyku, który kosztował podatników 8500 dolarów.

trans linkW kategorii wydatków municypalnych otrzymało Vancouver TransLink, który za sumę 4500000 dolarów wybudował parking, którego nikt nie używa.

 

Pamela WallinNagrodę specjalną dostał kanadyjski Senat za całokształt twórczości. Uzasadnieniem są liczne afery z udziałem senatorów, którzy wyciągali z publicznej kasy pieniądze za usługi, które wprawdzie im się należały, ale z których nie korzystali, a pieniądze za nie chowali do swojej kieszeni, albo też – jak w przypadku senator Pameli Wallin (na zdjęciu obok) - nieprawdopodobną rozrzutność w wydatkowaniu publicznych pieniędzy na liczne luksusowe podróże.

Teddy Awards nazwane zostały dla upamiętnienia wysokiego urzędnika państwowego Teda Weatherilla, który został wyrzucony z pracy w 1999 roku za to, że rościł sobie prawo do zwrotu kosztów obiadu dla dwóch osób, którego rachunek wyniósł 700 dolarów.