Drożeją mandaty za “rozproszenie”

Lokalnie Nowości Series luty 28, 2014 at 3:22 pm

zz driver1Kierowcy z tzw. rozproszoną uwagą będą płacić wyższe mandaty. Osoba schwytana na wysyłaniu sms-a czy choćby sprawdzaniu e-maili podczas jazdy zapłaci nową, wyższą stawkę za mandat. Dotychczas taki mandat kosztował 125-225 dol., ale od 18 marca obowiązuje nowa taryfa w prowincji Ontario i taki mandat wyniesie 280 dol.  A to nie koniec. W najbliższej przyszłości planowane jest podniesienie tej grzywny jeszcze wyżej oraz odbieranie punktów (demerit points).

Ponadto władze zamierzają wprowadzić stosowną karę dla kierowców, którzy zbyt nieostrożnie otwierają drzwi auta (tzw. “dooring”), co powoduje coraz więcej wypadków wśród rowerzystów.

zz driver2Od roku 2011 policja torontońska wlepiła 55 tysięcy mandatów kierowcom z rozproszoną uwagą podczas jazdy – jak się najczęściej określa tych złapanych ze smartfonem lub tabletem w ręku. Z kolei OPP ukarało na drogach Ontario 235 tysięcy kierowców – zazwyczaj za telefon w ręku podczas jazdy.

Policja nie musi widzieć naocznie kierowcy rozmawiającego przez komórkę. Wiele radiowozów zaopatrzonych jest w specjalne urządzenia odbiorcze, które rejestrują połączenia komórkowe w pobliżu, co stanowi wystarczający dowód do wystawienia mandatu.

Kierowcom zabronione jest patrzenie podczas jazdy na ekrany laptopów i smarftonów, wyświetlacze MP3 i DVD, a także inne urządzenia, które nie odnoszą się bezpośrednio do kierowania pojazdem.

Jazda z rozproszoną uwagą jest – zdaniem policji OPP – przyczyną numer jeden wypadków drogowych w prowincji Ontario.

zz driver3