Zima trzyma się mocno – w marcu raczej cieplej nie będzie

Kanada Series luty 28, 2014 at 11:30 am

zima4Jeśli ktoś miał nadzieję, że marzec przyniesie ocieplenie i ulgę od długiej i mroźnej zimy, ten będzie zawiedziony. Environment Canada przewiduje, że następny miesiąc będzie pod względem temperatury niewiele lepszy od lutego.
Według przewidywań meteorologów na terenie prowincji Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Quebec i prowincji atlantyckich temperatura będzie niższa niż przeciętnie o tej porze roku. Cieszyć się mogą natomiast mieszkańcy Brytyjskiej Kolumbii, gdzie aura będzie cieplejsza i łagodniejsza niż w poprzednich latach.
Klimatolog David Phillips twierdzi, że nawet “balsamiczny marcowy dzień może być równie mroźny jak w styczniu czy lutym”.
Pocieszające jest to, że raczej nie powinniśmy spodziewać sie burz lodowych czy zbyt obfitych opadów śniegu.

zima2Jak na razie ostatnie miesiące w Toronto były najzimniejsze od dwudziestu lat. A w Winnipegu tak niskich temperatur nie notowano od 35 lat.
- Ze statystycznego punktu widzenia, ta zima jest wyjątkowo imponująca – stwierdził klimatolog – Przez 10 kolejnych dni słupek rtęci spadał poniżej -20 stopni. Coś takiego nie wydarzyło sie od dziesięciu lat.

Phillips nie jest też zbyt wielkim optymistą i twierdzi, że mimo przewidywań meteorologów o stosunkowo niewielkich opadach śniegu w marcu ich prognozy wcale nie muszą się sprawdzić.
- 25 procent opadów śniegu w okresie zimowym zwykle przypada na marzec. Więc wiele jeszcze śnieżnych dni może być przed nami – mówi.

Między klimatologami trwa spór – większość twierdzi, że podwyższona ilość dwutlentku węgla w powietrzu spowodowana działalnością człowieka spowoduje trwałe ocieplenie się klimatu. Stąd działania rządów i międzynarodowe umowy o limitach dwutlenku węgla i międzynarodowy handel tymi limitami. Lecz są tacy klimatolodzy, którzy twierdzą, że zmiany klimatyczne nie zależą od działalności człowieka, a od aktywności Słońca. Ci z kolei twierdzą, że będzie odwrotnie – nie czeka nas ocieplenie klimatu lecz jego znaczne ochłodzenie. Niektórzy mówią nawet o “małej epoce lodowcowej”, podobnej do tej, jaka miała miejsce w Średniowieczu.
Która grupa naukowców ma racje – rozstrzygnie przyszłość. Zima, której obecnie doświadczamy wskazywałaby raczej na to, że to mniejszość, a nie większość ma rację.