MSZ Kanady odradza podróży na Krym w związku z perspektywą rosyjskiej agresji

Kanada Series marz 1, 2014 at 12:44 pm

krymMinisterstwo Spraw Zagranicznych Kanady wydało komunikat, w którym  tym, którzy wybierają się na ukraiński Krym odradza tej podróży. „Kanadyjczycy powinni rozważyć zaniechanie tej podróży, gdy jest to niebezpieczne.” – napisano w komunikacie.
putinOstrzeżenie ministerstwa ukazało się po tym, jak prezydent Rosji, Władimir Putin otrzymał pozwolenie na użycie wojska w ewentualnej interwencji wobec Ukrainy “w obronie rosyjskojęzycznej ludności”.
Jednocześnie  ministerstwo apeluje do tych Kanadyjczyków, którzy obecnie przebywają na Krymie, a którzy nie mogą opuścić półwyspu, by pozostawali w pomieszczeniach zamkniętych i unikali tłumów i demonstracji.

Czyniąc kolejne kroki w kierunku otwartej agresji (bo niewypowiedziana już od kilku dni trwa) wobec Ukrainy, Putin zignorował ostrzeżenia amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, który oświadczył, że “Rosja poniesie koszty interwencji militarnej”. W odpowiedzi Putin powiedział, że “nadzwyczajna sytuacja na Ukrainie naraża życie rosyjskich obywateli i żołnierzy stacjonujących w bazie marynarki wojennej”.

Moskwa na podstawie oddzielnej umowy utrzymuje swoją bazę wojskową w położonym nad Morzem Czarnym Sewastopolu.