Wyższe ubezpieczenie kredytów hipotecznych

Poradnik Series marz 1, 2014 at 3:30 pm

domKanadyjska agencja mieszkaniowa zdecydowała o podwyższeniu kosztów ubezpieczenia kredytów hipotecznych dla nabywców domów, którzy wpłacają niższe zaliczki niż 20 procent wartości domu.
Od maja 2014 CMHC (Canada Mortgage and Housing Corporation) będzie pobierała średnio o 15% wiecej ubezpieczenia do kredytów niż do tej pory – poinformowała agencja..
Przed ogłoszeniem składki ubezpieczeniowe od kredytów hipotecznych wahały się od 05 do 2,75 procent. Zgodnie z nowymi przepisami będą wahać się od 0,6 do 3,15 procent.
Zdaniem analityków zmiany te nie będą miały istotnego wpływu na rynek mieszkaniowy, choć podwyżka ta dotknie najbardziej boleśnie tych, którzy mają mało pieniędzy i pożyczają 95% wartości domu.
W praktyce w dawnym systemie kredytobiorca musiał zapłacić 6875 dolarów za każde pożyczone 250 tysięcy. W nowym składka wzrośnie o około 1000 dolarów, co w przypadku 25-letniego kredytu, oprocentowanego na poziomie 3,5% opłata miesięczna wzrośnie o około 5 dolarów.
- To nie jest wzrost, który miałby wpływ na aktywność kupujących na rynku mieszkaniowym – stwierdził wiceprezes CMHC, Steven Mannill.

insuranceWarto pamiętać, że nabywcy domów w Kanadzie prawnie zobowiązani są do zakupu ubezpieczenia kredytu hipotecznego, jeśli nie wpłacili przy zakupie 20 procent ceny domu. Właściciel domu płaci za ubezpieczenie, ale beneficjentem jest kredytodawca, któremu ubezpieczenie pokrywa ewentualne straty, gdy nabywca nie jest w stanie domu spłacać i dom musi zostać wystawiony na sprzedaż.
Zdecydowana większość ubezpieczeń jest sprzedawana przez CMHC, choć niektóre inne, prywatne firmy też oferują tego typu usługi jak na przykład Genworth Financial czy Canada Guarantee.
Instytucje te również zapowiedziały podniesienie stawek ubezpieczeniowych.
- Jesteśmy przekonani, że nowe stawki są rozsądne i odpowiadają na zwiększone wymagania kapitałowe, przed jakimi stają takie instytucje jak nasza – powiedział CEO Genworth Financial, Brian Hurley – Działania te zapewniają bezpieczeństwo i stabilność na kanadyjskim rynku mieszkaniowym.
Z kolei CMHC podkreśla, że pobiera bardzo niską opłatę procentową i że stawki te nie wzrosły od końca lat dziewięćdziesiątych, a w rzeczywistości zostały nawet dwukrotnie obniżone w 2003 i 2005 roku.
Wzrost stawek dotyczy tylko nowych kredytów hipotecznych, a nie już istniejących.