Harper wzywa Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i grozi konsekwencjami

Kanada Series marz 2, 2014 at 12:33 am
Ukrainiec protestuje przeciwko działaniom rosyjskiej armii, która zablokowała bazę wojskową w Bałakławie na Krymie.

Ukrainiec protestuje przeciwko działaniom rosyjskiej armii, która zablokowała bazę wojskową w Bałakławie na Krymie.

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, związanym z kryzysem na Ukrainie premier Stephen Haprer potępił rosyjską interwencję wojskową w tym kraju i wezwał rosyjski rząd do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z terenu Ukrainy.

Premier Stephen Harper

Premier Stephen Harper

Jednocześnie Kanada wycofała swojego ambasadora z Moskwy oraz oświadczyła, że nie będzie uczestniczyła w konferencji krajów G8, która miała się odbyć pod przewodnictwem Rosji w Soczi. Kanada równocześnie oficjalnie uznała nowy, prozachodni rząd Ukrainy.
- Integralność terytorialna suwerennej Ukrainy musi być przestrzegana, a Ukraińcy muszą mieć swobodę w określeniu swojej przyszłości – powiedział Harper w specjalnym oświadczeniu – Wzywajac prezydenta Putina, aby natychmiast wycofał swoje siły do baz i powstrzymał się od dalszych prowokacyjnych działań.
Jednocześnie premier Kanady uprzedził, że jeżeli rosyjskie działania wojskowe będą kontynuowane, doprowadzi to do negatywnych konsekwencji w stosunkach Kanady z Rosją.

Wczorajszy protest przed rosyjskim konsulatem w Toronto

Wczorajszy protest przed rosyjskim konsulatem w Toronto

Posiedzenie kanadyjskiego gabinetu i oświadczenie premiera Harpera związane jes z tym, że wczoraj rosyjski Parlament dał Putinowi zielone światło do użycia sił zbrojnych na terenie Ukrainy “w celu obrony Rosjan zamieszkujących te tereny”.

Kanadyjski premier rozmawiał telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych i premierem Wielkiej Brytanii w sprawie kryzysu ukraińskiego. Wszyscy przywódcy zgodzili się “ściśle koordynować swoje działania”.
- Łączymy się z naszymi sojusznikami i w ostrych słowach potępiamy interwencję wojskową prezydenta Putina na Ukrainie. Działania te, to jawne pogwałcenie suwerenności Ukrainy i  jej integralności terytorialnej – oświadczył premier Harper – Działania te są sprzeczne ze zobowiązaniami Rosji w ramach prawa międzynarodowego.

Prezydent USA, Barack Obama rozmawiał telefonicznie przez 90 minut z prezydentem Putinem. Wezwał rosyjskiego prezydenta by wycofał swoje siły  do baz na Krymie. Była też mowa o powstrzymaniu się od ingerencji w stosunku do innej byłej sowieckiej republiki.
W rozmowie tej Putin przekonywał, że obywatele rosyjscy mieszkający na Ukrainie są w niebezpieczeństwie i że Rosja ma prawo do ich ochrony. Putin podkreślił też, że w przypadku dalszego rozprzestrzeniania sie przemocy w regionach wschodnich Ukrainy i na Krymie, Rosja zachowuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i rosyjskojęzycznej ludności.

Tymczasem pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Oleksadr Turczynow powiedział, że nakazał siłom zbrojnym Ukrainy bycie w pełnej gotowości bojowej. Ukraińscy żołnierze mają też rozkaz otwarcia ognia, jeśli zostaną zaatakowani przez wojska rosyjskie lub inne.

Stanowisko premiera Harpera poparł przywódca NDP i zaapelował, by rząd dołożył wszelkich starań w celu pokojowego rozwiazania konfliktu na Ukrainie.
Reakcję Ottawy chwalą analitycy. Serhy Ykelchyk, profesor slawistyki na Uniwersytecie Victoria stwierdził, że stanowisko kanadyjskiego rządu jest “silne i na czasie”, ale to może nie wystarczyć.
- Myślę, że Kanada może iść dalej, biorąc pod uwagę szczególne więzy jakie łączą Kanadę z Ukrainą. W naszym kraju mieszka 1,2 miliona Kanadyjczyków ukraińskiego pochodzenia – stwierdził profesor – Jeśli obecne działania nie odniosą rezultatu, Kanada powinna sięgnąć po dalsze sankcje.

Tymczasem na Ukrainie ogłoszono powszechną mobilizację, która rozpoczęła się w niedzielę rano.