Harper zaostrza retorykę wobec Rosji

Kanada Series marz 4, 2014 at 7:00 am
"Pełzająca" rosyjska inwazja na Ukrainę przebiega bez użycia broni. Na razie.

“Pełzająca” rosyjska inwazja na Ukrainę przebiega bez użycia broni. Na razie.

Premier Harper z uwagą obserwuje wydarzenia na Ukrainie. Jak już informowaliśmy Kanada odwołała z Moskwy swojego ambasadora, co w obyczaju dyplomatycznym jest poważnym ostrzeżeniem o pogarszających się stosunkach bilateralnych między Kanadą i Rosją.
W poniedziałek Stephen Harper jeszcze bardziej zaostrzył stanowisko, ostrzegając prezydenta Putina, że jeżeli nie wycofa swoich wojsk z Krymu, to Rosja zostanie wydalona z ekskluzywnej grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata G8.
- Działania prezydenta Putina mogą doprowadzić do izolacji dyplomatycznej i gospodarczej jego kraju. Rosja może opuścić grupę G8 – powiedział Harper.

Do grupy najbogatszych państw swiata tzw. G7 Rosja dołączyła w “drodze awansu” w 1997 roku, choć tak na dobrą sprawę nie spełniała warunków uczestnictwa w tym elitarnym klubie. Została jednak dopuszczona przez pozostałe kraje niejako jako “nagroda pocieszenia” za w miarę pokojowy rozpad sowieckiego imperium i w uznaniu globalnego znaczenia tego państwa. Pamiętać jednak należy, że Rosja – mimo zajmowanego ogromnego terytorium 17 milionów kilometrów kwadratowych, ogromnych bogactw naturalnych i przeszło 140 milionów ludności jest stosunkowo biednym krajem, którego dochód narodowy jest tylko dwa razy większy niż maleńkiej Holandii – 41 tysięcy kilometrów kwadratowych z populacją 17 milionów mieszkańców. A Holandia nie jest członkiem G8, nie są nim również Chiny, choć to znacznie bogatszy kraj z ogromnymi rezerwami finansowymi.

Antywojenna manifestacja

Antywojenna manifestacja przed ambasadą Rosji w Warszawie

Już wcześniej Kanada i jej sojusznicy z G7 zasygnalizowali, że zbojkotują przygotowywane w Soczi spotkanie G8.
- Sytuacja na Ukrainie jest nadal bardzo poważnym zagrożeniem dla światowego pokoju i bezpieczeństwa – oświadczył premier Harper – Kanada i jej partnerzy z G7 mówili jednym głosem potępiając interwencję wojskową prezydenta Putina na Ukrainie.
Harper dodał, że polecił urzędnikom by przejrzeli wszelkie planowane kontakty z Rosją, sugerując, że sięgnie po kolejne sankcje wobec tego kraju.
Harper poinformował też, że w poniedziałek rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, któremu potwierdził kanadyjskie stanowisko w kwestii nienaruszalności integralności terytorialnej Ukrainy i jej suwerenności.

Na znak solidarności nad Parlamentem w Ottawie powiewa ukraińska flaga

Na znak solidarności pod Parlamentem w Ottawie powiewa ukraińska flaga

W Kanadzie zamieszkuje około 1,25 miliona Kanadyjczyków ukraińskiego pochodzenia. Większość z nich mieszka w zachodniej Kanadzie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że na Ukrainie mieszka obecnie 340 Kanadyjczyków.

Tymczasem sytuacja na Ukrainie zaostrza się. Wczoraj mówiono o ultimatum, jakie postawiły wojska agresora żołnierzom ukraińskim stacjonującym na Krymie by poddali się, w przeciwnym razie zostaną zaatakowani zbrojnie. Potem władze rosyjskie zaprzeczyły wydaniu takiego ultimatum.
Agresja, która ma miejsce na razie przebiega bez jednego wystrzału. Trwa wojna nerwów i ostra kampania propagandowa z obydwu stron konfliktu.