Kanada zamraża wszelkie kontakty wojskowe z Rosją

Kanada Series marz 4, 2014 at 11:26 pm
Minister Spraw Zagranicznych Kanady John Baird rozmawia z ambasadorem Ukrainy w Kanadzie, Wadymem Prystaiko.

Minister Spraw Zagranicznych Kanady John Baird rozmawia z ambasadorem Ukrainy w Kanadzie, Wadymem Prystaiko.

Kanada zawiesi wszelkie planowane dwustronne kontakty wojskowe z Rosją.
- Skierowałem do Ministerstwa Obrony decyzję, że w trybie natychmiastowym zawieszamy wszystkie zaplanowane dwustronne działania pomiędzy kanadyjskimi siłami zbrojnymi i wojskami Federacji Rosyjskiej – oświadczył we wtorek rano premier Stephen Harper – Obejmują one takie planowane działania jak ćwiczenia NORAD, ćwiczenia Vigilant Eagle oraz wszelkie inne zaplanowane spotkania i konsultacje. W dalszym ciągu będziemy z uwagą i niepokojem śledzić sytuację na Ukrainie i dokonamy przeglądu naszych stosunków z rządem prezydenta Putina.

Stephen Harper w Izbie Gmin mówi o sytuacji kryzysowej na Ukrainie

Stephen Harper w Izbie Gmin mówi o sytuacji kryzysowej na Ukrainie

Po południu w Izbie Gmin Harper potwierdził, że wszyscy członkowie grupy G8 zawiesili przygotowania do szczytu, jaki miał się w czerwcu odbyć w Soczi i zasugerował, że członkowie grupy G7 rozważają organizację spotkania bez Rosji.
- Rozmawiałem na ten temat z prezydentem Obamą i zasugerował on możliwość spotkania G7 w nadchodzących tygodniach – powiedział premier.
Harper dodał, że biorąc pod uwagę obecny kryzys na Ukrainie, Kanada wraz sojusznikami nadal będzie szukała dróg ciąglego nacisku i izolacji reżimu Władimira Putina, do czasu, gdy wycofa się z drogi po której idzie.

W miedzyczasie Rosjanie na Półwyspie Krymskim przejeli kontrolę nad niektórymi bazami wojskowymi i posterunkami granicznymi. Rosyjskie okręty wojenne blokują ukraińskie jednostki w krymskim porcie Sewastopol.

We wtorek prezydent Rosji próbował bronić swojej polityki i wtargnięcia rosyjskich żołnierzy na teren Ukrainy, mówiąc, że stara się “chronić rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy” i że nie ma chęci by “walczyć z narodem ukraińskim.” Stwierdził też, że siły na Krymie, to nie są żołnierze rosyjscy, ale miejscowe siły samoobrony. Na pytanie o jednolite ich umundurowanie i uzbrojenie Putin odparł, że teraz “mundury wojskowe można kupić w każdym sklepie”.

Według Putina na Krymie obecne są "oddziały samoobrony", a mundury i wyposażenie "można kupić w każdym sklepie".

Według Putina na Krymie obecne są “oddziały samoobrony”, a mundury i wyposażenie “można kupić w każdym sklepie”.

Podczas konferencji prasowej Putin kilkakrotnie atakował Polskę za inicjowanie przewrotu na Ukrainie. Stwierdził m.in., że ludzie, „którzy atakowali w Kijowie”, byli bardzo dobrze przygotowani.
– Jak wiadomo, byli oni szkoleni w bazach zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy. Przygotowali ich instruktorzy, szkolili przez długi czas. Byli oni podzieleni na dziesiątki, na setki, tam wszystko działało profesjonalnie jak specnaz – stwierdził prezydent Putin.

Polskie MSZ zareagowało natychmiast oświadczeniem, że prezydenta Rosji ktoś chyba błędnie poinformował, bo Polska nie szkoliła Ukraińców.
W rozmowie z kanclerz Angelą Merkel Putin zgodził się, że na Krym uda sie międzynarodowa grupa obserwatorów OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – poza krajami europejskimi członkami tej grupy są USA i Kanada).
Minister spraw zagranicznych Kanady John Baird powiedział, że Kanada “wita z zadowoleniem” decyzję o wysłaniu obserwatorów na Ukrainę. Jednak Kanada nie podjęła jeszcze decyzji, czy wyśle swój kontyngent.

Baird spotkał sie z ambasadorem Ukrainy w Kanadzie, Wadymem Prystaiko, który przyrównał agresję Putina do zajęcia przez hitlerowskie Niemcy Sudetów i zachodniej Czechosłowacji przed II wojną światową.
- Kanada i wspólnota międzynarodowa nie może zaakceptować etnicznego nacjonalizmu, jako uzasadnienia dla inwazji wobec pokojowego i demokratycznego sąsiada – powiedział Baird po spotkaniu z ambasadorem Prystaiko – Świat nie zapomniał, że ten sam argument “ochrony ludności”, który wysuwa prezydent Putin, używany był przez Hitlera dla usprawiedliwienia aneksji Sudetów i Czechosłowacji w 1938 roku. Będziemy nadal wzywać prezydenta Putina do wycofania wszystkich swoich sił do baz wojskowych i powstrzymania dalszych prowokacyjnych działań w tej części świata.
Prystaiko podziękował Kanadzie za wsparcie podczas kryzysu wyraził przekonanie, że “jest szansa na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.”
Ambasador stwierdził też, że groźba wykluczenia Rosji z grupy G8 jest brana przez Putina bardzo poważnie.
- G8 jest ważnym mechanizmem w stosunkach międzynarodowych, a Rosjanie chętnie w tym towarzystwie zasiadają – powiedział Prystaiko dziennikarzom po spotkaniu z ministrem Bairdem – Wierzę, że Putin słuchał uważnie wiadomości z Kanady i innych członków grupy G8 i rozumie wagę tego kroku.

Tymczasem obserwatorzy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego odwiedzili Ukrainę i zastanawiają się nad udzieleniem natychmiastowej pomocy finansowej chwiejącej się gospodarce tego kraju. Prystaiko zaapelował o wsparcie z Kanady i reszty świata. Powiedział, że jego kraj ma 35 miliardów dolarów długu, który musi być spłacony.
- Chcielibyśmy prosić Kanadę i inne kraje o pomoc – stwierdził ukraiński ambasador w Kanadzie.