18-latek zrównał rekord Gretzky’ego

Kanada Series marz 5, 2014 at 4:23 pm
Nathan MacKinnon

Nathan MacKinnon

Kanadyjski hokeista Nathan MacKinnon, występujący pierwszy sezon w NHL (Colorado Avalanche) wyrównał rekord legendarnego Wayne’a Gretzky’ego sprzed ponad 30 lat. Zaliczył asystę w meczu z Chicago Blackhawks (4:2) i tym samym przedłużył serię meczów ze zdobyczą punktową do 12.

18-letni MacKinnon podawał przy bramce Paula Stastny’ego w ostatniej minucie. W debiutanckich rozgrywkach Kanadyjczyk (ur. 1 września 1995 roku) uzyskał już 22 gole, a przy 28 asystował.

Podobną serię 12 kolejnych spotkań z co najmniej 1 pkt na koncie miał Gretzky w sezonie 1979/1980.

Transfery

Dwukrotny mistrz olimpijski, 35-letni kanadyjski bramkarz Roberto Luongo na zasadzie wymiany hokeistów przeszedł z Vancouver Canucks do Florida Panthers – poinformowały kluby ligi NHL.

Drużyna Canucks za doświadczonego Luongo, który ma w dorobku również dwa złote medale mistrzostw świata, a także Stevena Anthony’ego, otrzymała z Panthers szwedzkiego bramkarza Jacoba Markstroema i napastnika Shawna Matthiasa.

Luongo występował w ekipie z Vancouver od 2006 roku, a wcześniej grał przez kilka sezonów w… Panthers. Do wymiany hokeistów doszło dzień przed zakończeniem “okienka” transferowego w NHL.

We wtorek (4 marca) przeprowadzono także inne transfery, m.in. Dustin Penner przeniósł się z Anaheim Ducks (13 bramek i 19 asyst w tym sezonie) do Washington Capitals, a Andrew MacDonald z New York Islanders do Philadephia Flyers.