Po trzech latach po śmierci żołnierza rodzina otrzymała rządowy czek na sumę 1 centa

Kanada Series marz 5, 2014 at 11:00 am

czekRodzina 22-letniego kanadyjskiego żołnierza, który trzy lata temu, po powrocie z wojny w Afganistanie na skutek traumatycznych przeżyć wojennych popełnił samobójstwo; otrzymała pocztą rządowy czek, opiewający na sumę  1 centa jako ostateczne rozliczenie odszkodowania i płacy nieżyjącego już żołnierza.
Kapral Justin Stark targnął się na swoje życie w bazie wojskowej Johna Foote w pobliżu Hamilton w październiku 2011 roku, miesiąc po zakończeniu siedmiomiesięcznej służby w Afganistanie.

Minister Obrony, Rob Nicholson przepraszał rodzinę żołnierza za ból, jaki sprawił im przysłany czek, który nazwał “absolutnie niedopuszczalnym wytworem biurokratycznej machiny”.

Kapral Justin Stark

Kapral Justin Stark

W Izbie Gmin, podczas wtorkowego posiedzenia, poseł z okręgu Hamilton East-stoney Crek, Wayne Marston musiała przejść przez “niekończący się cykl rozpraw przed wojskowymi trybunałami”, które miały zdecydować, czy jego śmierć była związana z wykonywaną przez jej syna służbą.
- To, co przeszła matka Justina Starka jest niewybaczalne – stwierdził poseł Marston.
Minister Nicholson jeszcze raz przeprosił rodzinę Starka i złożył spóźnione – przyznał – podziękowania za służbę żołnierza.
- Bezduszność urzędników jest niewyobrażalna – stwierdził minister – Właśnie dowiedziałem sie o tym (czeku – przyp. red) i natychmiast podjąłem kroki by nigdy więcej coś takiego się nie powtórzyło.

Rząd federalny znalazł się pod ogniem krytyki ze strony weteranów, którzy oskarżają władze o brak opieki psychologicznej dla żołnierzy powracających z misji. Wynikiem tego jest zwiększona ilość samobójstw wśród kombatantów.
Przykład biurokratycznych wybryków biurokracji jest więcej. W styczniu wdowa po żołnierzu, który popełnił samobójstwo otrzymała list od Urzędu d.s. kombatantów z żądaniem zwrotu $581,87 za część “niewykorzystanej (w związku ze śmiercią – przyp. red.) miesięcznej odprawy rentowej” żołnierza.
W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 20-letnia kapral Leona MacEachern jadąc szybkko drogą z premedytacją skierowała swój samochód na czołowe zderzenie z ciężarówką w ten sposób pozbawiając się życia. Leona Mac Eachern miała zdiagnozowany “zespół stresu pourazowego”, na który cierpiała po powrocie z wojny w Afganistanie. Jej mąż również dwa miesiące po jej śmierci otrzymał list z żądaniem zwrotu “niewykorzystanej do końca miesięcznej renty”.
W obu przypadkach Veterans Affair Minister, Julian Fantino, osobiście przeprosił rodziny żołnierzy i cofnął żądania zwrotu pieniędzy.