Kanada nie uzna krymskiego referendum

Kanada Series marz 6, 2014 at 9:37 pm

zz harperKanada nie uzna referendum na Krymie w sprawie przyłączenia tego ukraińskiego półwyspu do Federacji Rosyskiej – oświadczył premier Stephen Harper, dodając że Krym znalazł się pod nielegalną okupacją wojskową. Takie referendum ma zostać przeprowadzone 16 marca.

Harper określił rosyjska inwazję na Ukrainę jako akt akresji i wyraźne pogwałcenie ukraińskiej suwerenności a także prawa międzynarodowego.

Zdaniem obecnych władz Ukrainy Krym był i jest częścią tego kraju. Państwo ukraińskie wykorzystuje wszystkie dostępne mechanizmy, takie jak rozmowy, mediacje, by sytuacja na półwyspie się uspokoiła i by można było dojść do pokojowego porozumienia. Potem będzie można rozmawiać o problemach Krymu i o możliwościach, jakimi dysponują rząd i parlament, by je rozwiązać.

Sprawa Krymu jest w centrum uwagi wielu państw na świecie. Toczą się intensywne rozmowy wielkich międzynarodowych graczy, dotyczące losów Krymu. Problem jest trudny, z punktu widzenia geopolitycznego. Pokojowe rozwiązanie sytuacji na Krymie warunkuje stabilność w całym regionie, a może i poza jego granicami.