Toronto ma 180 lat

Kanada Series marz 7, 2014 at 4:04 pm
Yonge Street w roku 1900

Yonge Street w roku 1900

Miasto Toronto obchodzi swoje 180 urodziny. Toronto otrzymało prawa miejskie 6 marca w 1834 roku licząc wtedy 9000 mieszkańców. Pierwszym burmistrzem był wtedy William Lyon MacKenzie, pamiętany jako buntownik, inicjator licznych burd i kłótni na forum rady miejskiej. Był radykalnym republikaninem, dążącym do utworzenia z Kanady niezależnego państwa na wzór USA. Brak poparcia ze strony umiarkowanych reformatorów nie powstrzymywał go przed coraz większą radykalizacją polityki. W 1837 wywołał bunt w Górnej Kanadzie, który został z łatwością zdławiony przez brytyjskie siły kolonialne. Po klęsce rebelii Mackenzie udał się na emigrację do USA, prowadząc tam antybrytyjską działalność ale w 1858 na mocy amnestii udzielonej rebeliantom wrócił do Kanady.

William Lyon Mackenzie

William Lyon Mackenzie

Był dziadkiem Williama Lyona Mckenzie Kinga, przyszłego trzykrotnego premiera Kanady.

Z okazji okrągłej rocznicy nie było jednak fajerwerków, a tylko półoficjalna gala w historycznym owalnym budynku przy John Street w centrum Toronto.

Toronto  pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. Mieszka w nim około 2.7 mln ludzi, a w aglomeracji miejskiej Toronto (Greater Toronto Area – GTA) ponad 6 mln.

Toronto jest najbardziej wieloetnicznym miastem świata, zamieszkanym przez ponad 150 grup etnicznych, w 2001 roku miasto otrzymało nadany przez ONZ tytuł: World’s Most Multicultural City. Ponad 50% obecnych mieszkańców Toronto jest imigrantami, co daje miastu drugie miejsce na świecie co do ich liczby po Miami w Stanach. Polonia w zespole zz torontomiejskim Toronto, według badań Kanadyjskiego Urzędu Statystycznego, liczy 266 700 osób (2011). Nieoficjalnie ocenia się, że ta liczba jest ponad dwukrotnie większa. Według oficjalnych statystyk 79 875 torontyjczyków mówi po polsku.