Przestawiamy zegary, śpimy krócej

Kanada Series marz 8, 2014 at 4:32 pm

zz clockW nocy z soboty na niedzielę śpimy o godzinę krócej a przez kolejne dni wstajemy o godzinę wcześniej. To konsekwencje kolejnej zmiany czasu, z zimowego (standardowego czasu strefowego) na czas letni (Daylight Saving Time). Oznacza to, że przed pójściem w sobotę do łóżka należy przestawić wskazówki zegara o godzinę naprzód. Kolejna zmiana czasu nastąpi dopiero 2 listopada.

Jednak w Kanadzie nie wszędzie przestawia się wskazówki zegara. Na przykład olbrzymia większość prowincji Saskatchewan nie dokonuje żadnych zmian czasowych.

zz czas letniPrzeprowadzone w 1996 roku badania, opublikowane w “New England Journal of Medicine” mówią o 8-procentowym wzroście wypadków drogowych w każdy poniedziałek po zmianie czasu na letni. Przyczyną są zaspani lub niewyspani kierowcy.

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5 do 19, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie prądu, ponieważ większość ludzi nie wstaje przed 6 i nie idzie spać o 19.

Następnym skutkiem jest zwiększone bezpieczeństwo na drogach, ponieważ kierowcy poruszają się gdy jest jasno. Z wyjątkiem tego powroty przed zapadnięciem zachodu Słońca są bardziej bezpieczne i zmniejsza się również liczba włamań do domów.

Zakładane oszczędności prądu zmniejszają się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano. Dlatego zimą wraca się do czasu standardowego, zwanego również zimowym.

Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest męcząca i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie.

Krótszy sen przy zmianie czasu może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca.

zz crapPrzestawienie czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty w transporcie kolejowym, lotniczym oraz systemach informatycznych (kłopoty przeliczania przy przechowywaniu i wyświetlaniu czasu w zależności od pory roku). Aby uniknąć problemów, banki z reguły na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich produktów.

Nie ma zgody co do opłacalności stosowania czasu letniego – między innymi z uwagi na zmieniające się zużycie prądu każdego roku oraz zmiany zużycia prądu zależnie od pogody. W Nowej Zelandii zużycie prądu w pierwszym tygodniu po zmianie czasu zmniejszyło się o 5%; badania w USA wykazały mniejsze zużycie prądu o 1% każdego dnia. Według innych naukowców w jednym ze stanów w USA – Indianie – zmiana czasu powoduje więcej strat niż korzyści. Wyjaśniono to zwiększonym korzystaniem z klimatyzatorów i wentylatorów.