Emerytura od prowincji?

Kanada Series marz 9, 2014 at 5:26 pm

zz retire1Prowincje Kanady łączą siły w kwestii reformy emerytalnej. Premierzy Ontario, Wyspy Księcia Edwarda i Manitoby pracują nad wprowadzeniem planu emerytalnego dla prowincji, który byłby uzupełnieniem państwowego systemu emerytalnego.

Premier Wyspy Księcia Edwarda zdaje sobie sprawę z faktu, że Kanada ma starzejące się społeczeństwo, a dodatkowo udział osób w prywatnym systemie emerytalnym w jego prowincji jest jednym z najniższych w kraju.  W związku z tym dodatkowy obowiązkowy plan emerytalny w perspektywie długoterminowej ma zapewnić emerytom odpowiednio wysoką emeryturę.

Wszystko zaczęło się po tym jak w grudniu federalny Minister Finansów odrzucił propozycję podniesienia składki w emeryturach państwowych. Władze Ontario postanowiły działać na własną rękę w tej sprawie, gdyż poszczególne prowincje mogą wprowadzać własne plany emerytalne. Obecnie premier Wysp Księcia Edwarda ogłosił, że wraz z Manitobą połączono siły przy pracy nad prowincyjnym systemem emerytalnym.

zz retire2Z takim ulepszaniem systemu emerytalnego obawy wiążą grupy biznesowe, które nazywają tę inicjatywę „podatkiem od wynagrodzeń”. Kanadyjska Federacja Niezależnych Przedsiębiorców mówi, że właściciele małych firm wyrazili stanowczy sprzeciw wobec wszelkim działaniom, które wymagałyby dopłat ze strony pracodawców do obowiązkowego programu emerytalnego. Oprócz tego prowincyjny system emerytalny mógłby wyciągnąć z kieszeni podatników dodatkowo 1100 dolarów rocznie. Z ankiety przeprowadzonej w 2013 roku wynika, że 65 procent Kanadyjczyków nie stać by było na żadne dodatkowe opłaty. Wyspa Księcia Edwarda już w tej chwili ma jedną z najbardziej opodatkowanych jurysdykcji w kraju, przez co można zauważyć rosnącą liczbę migracji.

Premier broni się jednak argumentując, że w momencie, gdy emeryci nie mają odpowiednich funduszy wpływa to negatywnie na ochronę zdrowia i programy socjalne. Przyznaje się, że zmiany nie będą łatwe, ale są potrzebne, bo już teraz emerytury nie odpowiadają potrzebom seniorów. Dokładne plany zostaną ujawnione wiosną. Wejdą w życie najwcześniej w 2017 roku.