Protestujący Mohawkowie aresztowani

Kanada Series marz 9, 2014 at 10:12 am
Aktywiści First Nation od dawna domagają się przeprowadzenia publicznego śledztwa w sprawie niewyjaśnionych mordów i zaginięć.

Aktywiści First Nation od dawna domagają się przeprowadzenia publicznego śledztwa w sprawie niewyjaśnionych mordów i zaginięć.

Policja aresztowała czterech członków indiańskiej społeczności Mohawk, którzy w proteście zablokowali tory CP Rail w pobliżu miasta Belleville w Ontario.
Protestujący domagali się podjęcia śledztwa w sprawie zamordowanych  indiańskich kobiet.
Demonstracja rozpoczęła sie o 10:15 rano w Napanee i zmusiła CN do wstrzymania kursowania pociągów.
Po przybyciu na miejsce policji jeden z protestujących rozbił szybę w nieoznakowanym samochodzie policyjnym. Godzinę później po tym incydencie czterej prostestujacy zostali zatrzymani. Jeden z nich został wkrótce zwolniony, a pozostali trzej pozostali w areszcie.

Blokada torów była reakcją na raport parlamentarny w sprawie zaginionych i zamordowanych kobiet aborygeńskich, który odrzuca możliwość przeprowadzenia publicznego narodowego śledztwa w tej kwestii. Parlamentarzyści uznali, że nie jest potrzebne publiczne dochodzenie.
Decyzja ta wywołała burzę krytyki ze strony opozycji oraz organizacji Firs Nation i broniacych praw człowieka.

Policja usunęła blokadę CP Rail w pobliżu Belleville w Ontario.

Policja usunęła blokadę CP Rail w pobliżu Belleville w Ontario.

Raport zamiast śledztwa zawiera 16 zaleceń oraz wezwanie do współpracy z władzami prowincji i władzami municypacylnymi w kampanii prewencyjnej przeciwko przemocy wobez kobiet i dziewcząt aborygeńskich.
Szacuje się, że istnieje ogromna ilość przypadków niewyjaśnionych zaginięć i morderstw, których ofiarami padały aborygeńskie kobiety.
Ocenia się, że takich niewyjaśnionych zgonów i zaginięć bylo od w okresie ostatnich 54 lat około 600. Protestujący uważają, że istnieje trudna do określenia liczba ofiar, których zaginięcie lub śmierć nie została udeokumentowana.