Sprawa winnych śmierci Roberta Dziekańskiego ponownie na wokandzie

Kanada Series marz 11, 2014 at 9:00 am

grób DziekańskiegoJeden z policjantów, którzy użyli wobec polskiego imigranta, Roberta Dziekańskiego paralizatorów na lotnisku w Vancouver doprowadzając go do śmierci, stanie ponownie przed sądem pod zarzutem krzywoprzysięstwa.
Const. Kwesi Millington, był jednym z policjantów, którzy użyli paralizatorów wobec nie stawiającego żadnego oporu Roberta Dziekańskiego. Polak po wielogodzinnej podróży nie potrafił się wydostać ze strefy tranzytowej lotniska i domagał się pomocy.

Const. Kwesi Millington

Const. Kwesi Millington

Prokurator zarzuca Millingtonowi kłamstwo, którego dopuścił się podczas publicznego przesłuchania, które miało na celu ustalenie przyczyny i winnych śmierci polskiego imigranta. Kłamali również pozostali policjanci, ale ich sprawy były lub będą rozpatrywane w innym terminie. Prokurator zarzucił policjantom krzywoprzysięstwo w celu zatuszowania prawdziwego przebiegu wypadków.
Ważnym dowodem w sprawie był nakręcony przez przypadkowego świadka film wideo z przebiegu zdarzenia.

W zeszłym roku sędzia uniewinnił jednego z funkcjonariuszy, Billa Bentley’a. Uznał, że prokuratorowi nie udało się w jego przypadku niezbicie udowodnić, że kłamał w porozumieniu z innymi policjantami.