Koniec kanadyjskiej obecności w Afganistanie

Kanada Series marz 12, 2014 at 1:57 pm

zz flagaW kwaterze NATO w Kabulu odbyła się ceremonia ściągnięcia flagi i ostatecznego pożegnania kontygentu kanadyjskiego w Afganistanie.

Kanadyjscy żołnierze przebywali na militarnej misji w Afganistanie od 12 lat i jako pierwsi zmagali się z oddziałami Al-Kaidy. W sumie w różnych kampaniach wzięło ich udział ponad 40 tysięcy. Wojna kosztowała ich 158 kanadyjskich żołnierzy, dyplomatę, dziennikarza i dwóch pracowników cywilnych. Ottawa wydała na operację około 12 mld dol.

Blisko 3 tys. wojsk z Kanady stacjonowało w prowincji Kandahar – mateczniku talibów, gdzie od lat toczyły się najcięższe walki. To głównie dzięki Kanadyjczykom sytuację w Kandaharze udało się jako tako opanować.

Ich zadania przejęły wojska USA, co stało się już praktyką w Afganistanie – Amerykanie odpowiadają za faktyczną walkę z talibami, a sojusznicy mają skupiać się na zabezpieczeniu poszczególnych prowincji oraz szkoleniu afgańskiej armii i policji.

Udział w misji w Afganistanie był coraz bardziej niepopularny wśród kanadyjskiego społeczeństwa – ostatnie sondaże wskazywały, że przeciwnych misji jest prawie 70 proc. Kanadyjczyków (w 2010 r. – 47%).

Ottawa będzie też wspomagać rząd afgański pieniędzmi – ma w sumie przeznaczać na ten cel ok. 700 mln dol, rocznie.