Najlepsze miejsce do życia w Kanadzie

Kanada Series marz 13, 2014 at 5:00 am
St. Albert - najlepsze miejsce do życia

St. Albert – najlepsze miejsce do życia

Magazyn MoneySens co roku oglasza listę najlepszych kanadyjskich miast, w których żyje się najwygodniej, najbezpieczniej, w których łatwiej znaleźć pracę. Jednym zdaniem – najlepszych miejsc do życia.
Niestety Toronto znajduje się na dalekiej, 32 pozycji na tej liście, na dodatek w stosunku do ubiegłego roku spadło o cztery miesca w dół.
Na tak niską pozycję największy wpływ miały wysokie koszty życia w mieście i stosunkowo duże bezrobocie.
- Stopy bezrobocia są nieco wyższe w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Toronto, natomiast dochody gospodarstw domowych są dość wysokie. To są zalety miast dużych. – stwierdził Mark Brown, redaktor naczelny MoneySense – Toronto cierpi z powodu wysokiego bezrobocia w tym roku, które sięga aż dziewięciu procent. Trudno w takiej sytuacji dostać sie do pierwszej dziesiątki najlepszych miast w Kanadzie.
Magazyn analizuje różne czynniki, które mają wpływ na jakość życia. W sumie jury oceniało 201 kanadyjskich miast i miasteczek. Brano pod uwagę takie parametry jak: zatrudnienie, ceny mieszkań, przestępczość, dochody gospodarstw domowych, atrakcje kulturalne i warunki atmosferyczne.

St. Albert z lotu ptaka

St. Albert z lotu ptaka

W tym roku potwierdził się trend, który można było zaobserwować już w poprzednich latach. Niemal połowa najlepszych do życia miast z 20 największych kanadyjskich metropolii znajduje się na zachodzie Kanady. W tym na wysokiej pozycji sklasyfikowane zostały dwa miasta z Alberty. Trudno się temu dziwić – Alberta, dzięki przemysłowi wydobywczemu należy do najbogatszych kanadyjskich prowincji.
Miasto St. Albert zajęło pierwsze miejsce w rankingu po raz pierwszy. Wyprzedziło Calgary, które do tej pory dzierżyło palmę pierwszeństwa.
St. Albert liczy 64 tysiące mieszkańców, wielu Kanadyjczyków nawet nie wie o jego istnieniu. Większość o mieście dowiedziało się dopiero przy okazji ogłaszania wyników konkursu.
- To jest bardzo zamożna społeczność i miejsce niezwykle przyjazne dla rodzin – twierdzą jurorzy z MoneySense.
Położony w pobliżu Edmonton St. Albert, cieszy się tylko czteroprocentową stopą bezrobocia, z przeciętną dochodów na górze kanadyjskiej stratyfikacji. Wyróżnia się też bardzo niskim wskaźnikiem przestępczości.
Redaktorzy MoneySense podkreślają, że na tak wysoką pozycję St.Albert wpływ ma niezwykle silna gospodarka Alberty, która oferuje wiele dobrze płatnych miejsc pracy.

W Ontario wyróżniają się Burlington i Oakville, które zajęły piąte i siódme miejsce. Z tym, że w kategorii średnich miast Burlington znalazło się na miejscu pierwszym.
- Oakville też prezentuje się bardzo dobrze. To jedno z najbogatszych miast. Wadą są niezwykle wysokie ceny nieruchomości w tym mieście – stwierdza zastępca redaktora naczelnego MoneySense, Sarah Efron.

A oto wyniki rankingu najlepszych kanadyjskich miejsc do życia:

1. St. Albert, Alberta
2. Calgary, Alberta
3. Strathcona County, Alberta
4. Ottawa, Ontario
5. Burlington, Ontario
6. Boucherville, Quebec
7. Oakville, Ontario
8. Edmonton, Alberta
9. Regina, Saskatchewan
10. Quebec City, Quebec.

Najlepsze małe miasta w Kanadzie (5 ze 140)

1. St. Albert, Alberta
2. Strathcona County, Alberta
3. Boucherville, Quebec
4. Lacombe, Alberta
5. Rimouski, Quebec

Najlepsze miasta średniej wielkości w Kanadzie (5 z 46)

1. Burlington, Ontario
2. Oakville, Ontario
3. Regina, Saskatchewan
4. Kingston, Ontario
5. Levis, Quebec

Najlepsze duże miasta w Kanadzie (5 z 15)

1. Calgary, Alberta
2. Ottawa, Ontario
3. Edmonton, Alberta
4. Quebec City, Quebec
5. Winnipeg, Manitoba