Radioaktywny wyciek w terminalu kontenerowym

Kanada Series marz 16, 2014 at 3:52 pm

zz halifaksEkipy ratownicze w Nowej Szkocji zostały postawione w stan gotowości, gdyż obawiano się, że z pojemnika z materiałem jądrowym, znajdującego się na pokładzie statku, może nastąpić wyciek. Do zdarzenia doszło w czwartek w północnym terminalu Ceres Halifax przy Bayne Street, ale dopiero teraz doniósł o tym Herald News.

Straż Pożarna Halifaks potwierdziła, że cztery cylindry, zawierające sześciofluorek uranu, wypadły z pojemnika , ale nie doszło do wycieku materiałów radioaktywnych. W wyniku wypadku nikt nie ucierpiał. Nie doszło też do skażenia środowiska. Nie trzeba było nikogo ewakuować.

- Wszystko zaczęło się od tego, że pojemnik spadł z dużej wysokości podczas przenoszenia i mógł zawierać rodzaj materiału radioaktywnego – powiedział Corey Beals, dowódca Straży Pożarnej. – Musieliśmy użyć specjalistycznego sprzętu, aby ustalić, czy mamy do czynienia z poważnym wyciekiem, czy też da się to wykluczyć.

Incydent miał miejsce na pokładzie szwedzkiej jednostki, należącej do Atlantic Container Line (ACL). Sześciofluorku uranu używa się jako paliwa dla energetyki jądrowej i broni jądrowej. Według strony internetowej obsługiwanej przez Urenco, dostawcy paliwa jądrowego sprzedają rocznie tysiące ton uranu na całym świecie.

Na statek skierowano dwa zespoły strażaków w celu zbadania poziomu radioaktywności. Pierwszy zespół nie znalazł nic niezwykłego. Drugi stwierdził, że dopuszczalne normy zostały przekroczone. O wypadku na bieżąco informowano kapitanat portu. Robotników, którzy pracowali na pokładzie szwedzkiej jednostki w czasie incydentu, poddano kwarantannie.

To nie jest niestety pierwszy przypadek, kiedy pojemnik sześciofluorku uranu spada w Halifaksie. Do podobnego zdarzenia doszło w lipcu 1999 r. w południowym terminalu Halterm. Wówczas również na szczęście nie odnotowano wycieku.

Sześciofluorek uranu w kontakcie z wodą lub z wilgocią w powietrzu, ulega rozkładowi, tworząc chmurę toksycznych oparów. Obecność ludzi przy wycieku skończyłaby się najprawdopodobniej tragicznie. Stany Zjednoczone posiadają 675 tys. ton tej substancji i przechowują ją w 56 tys. cylindrycznych kapsułach.