Perfect Sisters: film o matkobójczyniach z Mississaugi

Polacy w Kanadzie Series marz 17, 2014 at 8:00 am

zz sister2Na ekrany kin wchodzi film “Perfect Sisters“, oparty na historii dwóch sióstr, Polek z Mississaugi, skazanych za zabójstwo swojej matki.

W styczniu 2003 roku młode dziewczyny w wieku 15 i 16 lat – według orzeczenia sądowego – zaplanowały z premedytacją morderstwo cierpiącej na depresję 43-letniej matki, której zarzucały alkoholizm oraz zbyt rygorystyczny nadzór. Po odurzeniu alkoholem i kodeiną z Tylenolu 3, utopiły ją w domowej wannie, trzymając głowę pod wodą przez 4 minuty. Chciały upozorować przypadkową śmierć.

Nastolatki najpierw żyły jak gdyby nigdy nic z pieniędzy z ubezpieczenia (133 tys.), i wzbudzały współczucie również w środowisku polonijnym, zdobywając wsparcie ze strony Kościoła i mediów. Zostały jednak aresztowane z powodu szkolnego donosu, gdyż same nie potrafiły utrzymać tajemnicy. Potwierdziły to też odzyskane przez policję zapisy chatu w serwisie MSN.  W czerwcu 2005 roku postawiono im zarzut morderstwa i otrzymały wyroki 10 lat więzienia, co w kanadyjskiej praktyce penitencjarnej oznacza 6 lat.

Siostry były pierwszymi kobietami skazanymi w Kanadzie za matkobójstwo. Były również pierwszymi osobami niepełnoletnimi odsiadującymi wyrok w więzieniu federalnym dla dorosłych, odkąd w Kanadzie zmieniono przepisy umożliwiające to w roku 2003. Z powodu ich niepełnoletności nie można jednak było opublikować danych personalnych (Youth Criminal Justice Act).

Młodsza opuściła warunkowo więzienie już po czterech latach i przeniosła się do Ottawy, gdzie zamierzała studiować. Starsza, która chciała studiować przez Internet, otrzymała w 2010 roku (po 3 latach odsiadki) zgodę sądu na zamianę więzienia federalnego na areszt domowy w schronisku w Barrie. Mogła dzięki temu podjąć studia na Uniwersytecie w Waterloo, od którego otrzymała stypendium w wysokości 2 tysięcy dolarów.

zz sisters1W nowym filmie nakręconym w Winnipegu, w role nastolatek wcieliły się Abigail Breslin i Georgie Henley („The Chronicles of Narnia“), w rolę matki Mira Sorvino.

Scenariusz powstał w oparciu o książkę reportera „The Toronto Star“ i znanego autora kryminałów Boba Mitchella – “The Class Project: How to Kill a Mother” z 2008 roku.

Reżyserem  jest długoletni producent telewizyjny Stanley M. Brooks. “Perfect Sisters” to jego debiut. Film miał mieć premierę podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Toronto ale ostatecznie do tego nie doszło.

Premiera odbędzie się 11 kwietnia.