Kanadyjski symulator lotów dla Polski

Kanada Series marz 21, 2014 at 1:00 pm
Helikopter SW-4

Helikopter SW-4

Montrealska firma CAE Inc., specjalizująca się w symulatorach lotniczych zbobyła poważne kontrakty na dostawę technologii dla armii amerykańskiej i polskiej na sumę 140 mln dolarów. W sumie podpisano cztery umowy na dostawę systemów szkoleniowych i obsługi.

Do Polski, a konkrenie do Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie trafi symulator lotów helikopterem SW-4.

SW-4 to polski lekki śmigłowiec produkcji PZL Świdnik o popularnej nazwie „Puszczyk”. Wielozadaniowa maszyna napędzana jest silnikiem Rolls-Royce’a o mocy 457 KM, a został zaprojektowany w zgodności z europejskimi przepisami i amerykańskimi. Polskie Siły Powietrzne używają 24 maszyny w wariancie szkolnym, ale symulator jest dziełem kanadyjskim i trafi do Polski w roku 2016. „Puszczyk” jest również na wyposażeniu cywilnym m.in. w Chinach, w Korei Płd., we Włoszech i na Ukrainie.

- Polska należy do rosnących rynków europejskich z wieloma możliwościami wykorzystania rozwiązań symulatorów lotniczych, więc jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że Polskie Siły Zbrojne wybrały naszą firmę i w przyszłości liczymy na możność zaspokojenia również innych potrzeb – powiedział Gene Colabatistto, wice-prezydent CAE Inc.

Firma z Montrealu podpisała również kontrakty z armiami Stanów Zjednoczonych (4 symulatory do samolotów rozpoznawczych Boeing P-8A Poseidon), Niemiec (konserwacja), a także Malezji (symulator dla śmigłowca AgustaWestland AW139).