Kanada nakłada sankcje na Bank Rossija

Kanada Series marz 22, 2014 at 11:46 am

zz rossijaKanada, podobnie jak wcześniej USA, nałożyła sankcje na Bank Rossija, rosyjski bank uważany za powiązany z otoczeniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Przyczyną – jak poinformował premier Stephen Harper – są działania Rosji na Ukrainie.

Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami nasz rząd zajął zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy.

- Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami nasz rząd zajął zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy – oświadczył Harper. – Nadal będziemy podejmować działania, mające na celu ograniczenie możliwości konkretnych osób i Banku Rossija, odpowiedzialnych za podważanie ukraińskiej suwerenności.

- Tak zwane referendum, które przeprowadzono na Krymie, nie ma mocy prawnej i jakakolwiek dalsza eskalacja ze strony Rosji będzie prowadziła do jej głębszej izolacji w społeczności międzynarodowej – powiedział premier Kanady.

Agencja France Press podaje, że z powodu sankcji istnieje zagrożenie dla kanadyjsko-rosyjskiego kontraktu, negocjowanego między koncernem maszynowym Bombardier a rosyjską państwową spółką Rostec, dotyczącego budowy montowni samolotów w Uljanowsku (nad Wołgą). W sprawie budowy zakładu i sprzedaży 100 samolotów Q400 podpisano w ubiegłym roku list intencyjny.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

Wcześniej sankcje na Bank Rossija nałożyły USA. W praktyce oznacza to, że bank, którego ogólne aktywa szacowane są na 10 mld USD, nie będzie mógł prowadzić operacji w dolarach.

Władze w Ottawie objęły też sankcjami kolejnych 14 rosyjskich urzędników.