Praca i mieszkanie za granicą nie uwolnią od fiskusa

Kanada Series marz 22, 2014 at 4:12 pm

taxman2Kanadyjczycy mieszkający poza granicami kraju nadal winni są Ottawie podatki. Praca za granicą, ustawiczne podróżowanie po innych krajach czy nawet zamieszkiwanie na emeryturze w ciepłych krajach Południa nie zwalnia od obowiązku wobec fiskusa – twierdzą specjaliści podatkowi. Jedyny wyjątek mogą stanowić ci, którzy całkowicie zerwali więzi z krajem i wybrali obcy kraj do zamieszkania na stałe.

Natomiast korzystanie z prowincyjnego ubezpieczenia zdrowotnego (OHP w przypadku Ontario), z kont w kanadyjskich bankach, zrejestrowanych w Kanadzie samochodów, posiadanie małżonka lub niepełnoletnich dzieci w kraju sprawia, że oczach rządu jest się nadal mieszkańcem Kanady, a co za tym idzie, płatnikiem podatkowym.

- Nie można uniknąć podatków będąc rezydentem Kanady mieszkającym lub pracującym za granicą – twierdzi Allan Madan, księgowy i ekspert podatkowy z Toronto. - Niestety, wielu Kanadyjczyków nie jest tego świadomych i zdają sobie oni sprawę z błędu w swoim rozumowaniu dopiero po kilku latach. Nadal należy wypełniać coroczne zeznania podatkowe i rozliczać się również z dochodów za granicą.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania stosuje się kredyt dla tych, którzy zgłaszają dochód otrzymany w 93 krajach świata mających podpisane z Kanadą odpowiednie umowy międzynarodowe (w tym Polska).

Według danych Canada Revenue Agency, około 20 tysięcy osób rocznie opuszcza Kanadę na stałe.