Rosjanie odgrywają się na Kanadyjczykach

Kanada Series marz 24, 2014 at 12:01 pm
Sankcje dotknęły m.in. doradców premiera Stephena Harpera, który w tym tygodniu wizytował Kijów (na zdjęciu z premierem Jaceniukiem)

Sankcje dotknęły m.in. doradców premiera Stephena Harpera, który w tym tygodniu wizytował Kijów (na zdjęciu z premierem Jaceniukiem)

W odwecie za sankcje nałożone przez rząd w Ottawie, Rosja nałożyła sankcje na 13. kanadyjskich oficjeli, parlamentarzystów i osoby publiczne – podało rosyjskie MSZ. Wśród osób objętych zakazem wjazdu do Rosji są m.in. doradcy premiera Stephena Harpera i głowa Kongresu Kanadyjskich Ukraińców Paul Grod.

A oto dokładana lista:

- Speaker Izby Gmin Andrew Scheer,

- Government House Leader Peter Van Loan,

- poseł polskiego pochodzenia Ted Opitz (PC),

- poseł James Bezan (PC),

- poseł Dean Allison (PC),

- poseł Irwin Cotler (Lib.),

- poseł Chrystia Freeland (Lib.),

- poseł Paul Dewar (NDP).

- Wayne Wouters – doradca z Privy Council,

- Jean-Francois Tremblay – zastępca sekretarza stanu,

- Christine Hogan, asystentka w sekretariacie stanu

- senator Raynell Andreychuk

- Paul Grod – przywódca Kongresu Ukraińsko-Kanadyjskiego.

Rosjanie stwierdzili, że kanadyjskie sankcje są nie do zaakceptowania, i że wywołają poważne szkody w stosunkach wzajemnych obu krajów.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

Tymczasem na Ukrainie p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksander Turczynow poinformował, że ukraińskiej ministerstwo obrony wydało rozkaz wycofania się wszystkim żołnierzom z Krymu.

Z kolei kanclerz Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem wyraziła zaniepokojenie koncentracją rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą i ostrzegła przed próbą destabilizacji Mołdawii – powiedział w poniedziałek rzecznik jej rządu.