Alice Munro na monecie

Kanada Series marz 26, 2014 at 4:28 pm
zz Alice Munro i wzór monety

Alice Munro i “jej” moneta

Najnowsza laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Kanadyjka Alice Munro będzie kolejną pisarką, której podobizna ozdobi jednostkę monetarną, a konkretnie srebrną monetę o nominale 5 dolarów. Będzie obiektem kolekcjonerskim, a także piękną i znaczącą pamiątką dla czytelników i pisarzy.

Na monecie widnieje delikatna postać kobieca, która wyłania się spod pióra. Jest ona symbolicznym przedstawieniem jednej z typowych bohaterek opowiadań Noblistki. Otwarta książka stanowiąca tło będzie zawierała fragment książki “Widok z Castle Rock”.

Moneta będzie obiektem kolekcjonerskim czyli nie znajdzie się w zwyczajnym obiegu. Będzie można ją kupić za cenę $69.95. Wyprodukowanych zostanie tylko 7500 sztuk.

zz munro1Wprawdzie według słów Roberta Gravesa nie ma pieniędzy w poezji, ani poezji w pieniądzach, ale najwyraźniej osoby odpowiedzialne za wygląd banknotów i monet coraz częściej uważają inaczej.

W Wielkiej Brytanii niedawno ogłoszono, iż na banknocie dziesięciofuntowym pojawi się już niedługo portret Jane Austen. Kochana przez dzieci na całym świecie Astrid Lindgren będzie ozdobą szwedzkiego banknotu dwudziestokoronowego, który wejdzie do obiegu w przyszłym roku. Oprócz wizerunku pisarki, na banknocie znajdzie się także rysunek przedstawiający Pippi Langstrum.