Harper ostrzega Merkel przed Putinem

Kanada Series marz 27, 2014 at 4:30 am
Premier Stephen Harper i kanclerz Angela Merkel podczas szczytu nuklearnego w Hadze.

Premier Stephen Harper i kanclerz Angela Merkel podczas szczytu nuklearnego w Hadze.

Premier Stephen Harper ostrzega Niemcy przed Rosją mówiąc o zagrożeniach, jakie stwarza lider o zimnowojennej mentalności, który bezczelnie zajmuje terytorium słabszego sąsiada.
- Dla mnie jest to coraz bardziej oczywiste, że zimna wojna nigdy nie opuściła głowy Władimira Putina. On nadal myśli w tych kategoriach – powiedział Harper w przeddzień spotkania z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel – Świat nie może sobie pozwolić, by Europa stała się ponownie kontynentem, gdzie jedni przejmują obce terytoria, gdzie powracają roszczenia w stosunku do krajów sąsiadujących, gdzie wielkie armie przygotowane są do inwazji na sąsiadów, by zabrać ich ziemie. Niemcy wiedzą o tym lepiej niż ktokolwiek inny.
- To jest świat, który nie może powrócić – kontynuował premier Kanady – Jestem o tym przekonany szczególnie tu, w Niemczech. Nie możemy wrócić do tego, bo to stanowi ogromne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa nie tylko Europy, ale też całego świata.
Komentarz premiera współgrał z tym, co na spotkaniu z przedstawicielami państw uczestniczących w konferencji na temat bezpieczeństwa nuklearnego w Hadze mówił prezydent USA, Barack Obama.

Spotkanie grupy G7

Spotkanie grupy G7

Obama Harper i pięciu innych przywódców zgromadzonych na spotkaniu grupy G-7 (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Francji i Włoch) odbyli nieoficjalne nadzwyczajne posiedzenie w kuluarach szczytu. Przed inwazją na Krym w tym zespole zasiadała również Rosja, (grupa G-8), ale po inwazji na Krym została z grupy wyproszona.
Prezydent USA Barack Obama powiedział w Hadze, że jest pod wrażeniem determinacji, z jaką sojusznicy USA gotowi są uczestniczyć w programie sankcji gospodarczych wobec Rosji, choć może to również zaszkodzić ich gospodarkom.
Obama, który wypowiadał się na zakończenie szczytu ws. bezpieczeństwa nuklearnego, podkreślił, że jest świadom, iż retorsje wobec Rosji mogą być też trudne dla gospodarek krajów sojuszniczych.
Podkreślił, że każde państwo będące sojusznikiem USA w ramach NATO powinno być świadome, że Sojusz Północnoatlantycki wywiąże się ze swych obietnic związanych z Artykułem 5 Karty Narodów Zjednoczonych; jeśli chodzi o kraje nienależące do NATO, wspólnota międzynarodowa nadal będzie wywierać presję, by stanąć po ich stronie.

Kanada prezentuje zbliżone stanowisko w sprawie sankcji jak USA

Kanada prezentuje zbliżone stanowisko w sprawie sankcji jak USA

Prezydent zapewnił, że Stany Zjednoczone w porozumieniu z Unią Europejską przygotowują sankcje gospodarcze wymierzone w “sektory energii, finansów, eksportu broni i handlu” w ramach presji na Moskwę.
- To od Rosji zależy, czy będzie znów postępować odpowiedzialnie i w zgodzie z międzynarodowymi normami – powiedział prezydent.
Byłoby jednak rzeczą nieuczciwą twierdzić, że jest prosty sposób na odwrócenie tego, co już się zdarzyło na Krymie – dodał Obama, zapewniając, że oczywiście najlepszym wyjściem z tego kryzysu byłoby rozwiązanie dyplomatyczne.

Harper i Merkel spotkają się dzisiaj w Berlinie. Oba kraje, poza Stanami Zjednoczonymi są najważniejszymi graczami w grupie G-7. Dzieli ich jednak nieco inne podejście do rodzaju sankcji, jakie powinny zostać zastosowane wobec Rosji.
Niektóre kraje europejskie, w tym Niemcy, nie zdecydowały się na bardziej zdecydowane kroki wobec reżimu Putina ze względu na ścisłe związki z Moskwą i słabość  ich gospodarek w następstwie globalnego kryzysu gospodarczego 2008 roku.
W ostatnich tygodniach Merkel jest jednak otwarta na bardziej restrykcyjne kroki wobec Rosji. Komentatorzy mówią o jej skrajnej irytacji z powodu fałszywych zapewnień Putina, że nie zamierza anektować Krymu.

Przed spotkaniem z kanclerz Niemiec, premier Kanady spotkał się  ze środowiskami biznesowymi w Monachium, gdzie wychwalał zalety ekonomiczne Kanady i jej handlową ofertę. Ale nawet tu, w środowisku biznesowym złowieszcze wydarzenia na Krymie spychały rozmowy gospodarcze na dalszy plan.
Wymiana handlowa między Kanadą a Niemcami sięgnęła 19 miliardów dolarów w ubiegłym roku. Zdaniem Harpera mogłaby być większa.
Na spotkaniu premier został poproszony o komentarz na temat wycofywania się Niemiec z eksploatacji własnych paliw kopalnych (węgla) i energetyki jądrowej i przestawiania całego sektora energetycznego na źródła naturalne (zieloną energię) przy niedostatecznych zasobach podaży energii wodnej.
- Nie znam gospodarki na świecie, która nie opierałaby swojego sektora energetycznego przynajmniej na jednym z kopalnych nośników energii – stwierdził Harper – Niemniej życzymy Niemcom, by udało im się osiągnąć to, czego żaden kraj nie osiągnął przed nimi.
north streemNa razie jednak Niemcy o dużym stopniu wykorzystują gaz ziemny, który importują głównie z Rosji.
Harper dodał, że osiągnięcie wyznaczonego sobie przez Niemcy celu “będzie bardzo trudne, ale Kanada jest gotowa do pomocy”.
- Chciałbym powiedzieć, że jakakolwiek będzie przyszłość sektora energetycznego w przyszłości, to Kanada będzie jednym z jego głównych producentów – powiedział premier – Jedyne wyzwanie jakie mamy to fakt, że kanadyjski przemysł zasobów energetycznych zależny jest od kanadyjskich i amerykańskich rynków. Szukamy sposobów, by podjąć działalność o charakterze globalnym.

Unia Europejska, bardzo uzależniona od surowców rosyjskich szuka teraz alternatywy dla rosyjskiego gazu.
Kraje Europy Wschodniej, w tym Polska w lęku przed rosyjską agresją, lobbują za budową baz wojskowych NATO w takich krajach jak Rumunia, Polska i Słowacja.
Kraje te namawiają Kanadę i USA – zdaniem komentatorów do możliwie najsurowszych sankcji wobec Rosji, które obejmowałyby rosyjskich prawodawców, którzy głosowali za użyciem siły na Ukrainie.