Z wizytą w European Massage Physiotherapy Centre

Series Z wizytą w... marz 27, 2014 at 1:54 pm

Z wizytą w European Massage Physiotherapy Centre

Zdrowie i relaks – bezcenne

Witamy w European Massage Physiotherapy Centre. Klinikę prowadzą Dr. Tomasz Góralski i pani Elżbieta Cichowicz. Oboje są terapeutami masażu (RMT). Pan Tomasz pracował w Polsce przez 7 lat jako lekarz medycyny w Wojskowej Akademii Medycznej.

zz massage1
—Panie Tomaszu czy próbował pan nostryfikować swój dyplom lekarza w Kanadzie?
TG: —Tak. Zdałem lekarskie egzaminy licencyjne w Stanach i w Kanadzie, które uprawniają do pracy, jako lekarz rezydent (stażysta) – Obecnie aplikuję do kanadyjskich szpitali.
—Jak wiedza i doświadczenie lekarskie przydają się w pracy terapeuty masażu?
TG: —Jest to bezcenne, gdyż pozwala na precyzyjne ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych pacjentów, i ustaleniu odpowiedniego planu leczenia. Wiedza lekarska dobrze mi się utrwaliła, bo zdawałem egzaminy lekarskie w trzech różnych krajach.
—Jak długo istnieje Państwa klinika?
TG: —Zaczęliśmy 23 lata temu w 1991 roku. Początkowo byliśmy na Roncesvalles, gdzie prowadziliśmy klinikę fizjoterapii na OHIP oraz klinikę masażu. W 1993 roku doznałem złamania kolana w wypadku samochodowym i urazu pleców i szyi. Po zdjęciu gipsu, leczenie kontynuowałem w naszej klinice i do tej pory nie mam kłopotów z kolanem. To doświadczenie pomogło mi lepiej zrozumieć i leczyć pacjentów. Od 1995 roku jesteśmy w Mississauga, niedaleko Square One. Zatrudniamy 10 terapeutek masażu (RMT) i 3 licencjonowanych fizjoterapeutów plus jedna asystentka, która ukończyła fizjoterapię w Polsce. Wielu z naszych terapeutów ma kilkunastoletnie doświadczenie.

W naszej klinice znajdziecie Państwo odprężenie i pozbędziecie się wielu dolegliwości.  Serdecznie zapraszam – Elżbieta Cichowicz, Registered Massage Therapist

W naszej klinice znajdziecie Państwo odprężenie i pozbędziecie się wielu dolegliwości.
Serdecznie zapraszam – Elżbieta Cichowicz, Registered Massage Therapist

—Wasza klinika jest znana w Missisaudze. Na czym polega państwa sukces?
EC: —Widzimy nasz sukces jako efekt sumiennej pracy naszego zespołu. Nasze sekretarki pomagają pacjentom po wypadkach samochodowych i po wypadkach w pracy (WSIB) w uzupełnianiu dokumentów i załatwianiu formalności z ubezpieczeniem. Nasi fizjoterapeuci stosują z powodzeniem techniki manualne jak i nowoczesny sprzęt. Wszyscy terapeuci uczestniczą co najmniej 2 razy do roku w profesjonalnych szkoleniach. Dużo czasu na dekorację i urządzanie kliniki poświęciła Eryka i nasz syn Tomek junior, który zaprojektował naszą stronę www, gdzie pacjenci mogą zamawiać wizyty. Przychodzą do nas całe rodziny, ponieważ jeden zadowolony pacjent poleca nam drugiego.

Sprzęt w gabinecie ćwiczeń

Sprzęt w gabinecie ćwiczeń

—Jesteście dumni z wyposażenia Waszej kliniki. Który sprzęt jest najbardziej popularny?
TG: —Chyba najnowszy stół do dekompresji kręgosłupa i szyi. Jest niezwykle skuteczny przy leczeniu pleców (jak np. przepuklina dyskowa, czyli bulging disk), w rwie kulszowej, gdzie czasami nawet jedna sesja daje dużą ulgę, ponieważ bezpośrednio usuwa ucisk na nerw, który jest przyczyną bólu promieniującego do nóg lub rąk. Często również używamy terapii laserowej, do leczenia ostrych bólów stawów i mięśni np. skręcenie kostki lub bóle kolan. Terapia ta jest zatwierdzona przez amerykańską agencję FDA, ponieważ światło lasera przenika głęboko w staw, powodując zmniejszenie stanu zapalnego i przyspiesza regeneracje tkanek.

Pan Tomasz demonstruje stół do dekompresji. Podczas terapii na stole wystający fragment dysku międzykręgowego pacjenta zostaje wciągnięty do środka, ponieważ podczas rozciągania zwiększa się podciśnienie w torebce stawowej, co likwiduje ucisk na nerw i eliminuje ból. Stół jest wyposażony w liczne sensory, które pomagają pacjentowi rozluźnić się w czasie zabiegu, ponieważ zmniejszają siłę ciągu, jeśli pacjent się spina.

Pan Tomasz demonstruje stół do dekompresji. Podczas terapii na stole wystający fragment dysku międzykręgowego pacjenta zostaje wciągnięty do środka, ponieważ podczas rozciągania zwiększa się podciśnienie w torebce stawowej, co likwiduje ucisk na nerw i eliminuje ból. Stół jest wyposażony w liczne sensory, które pomagają pacjentowi rozluźnić się w czasie zabiegu, ponieważ zmniejszają siłę ciągu, jeśli pacjent się spina.

Światło to jest delikatne i podwyższa temperaturę tkanek tylko 0.1 C. Zabiegi trwają od 2 do 15 min. i są całkowicie bezbolesne. Przynoszą ulgę w 90% przypadków. W przewlekłych bólach używamy fali uderzeniowej do leczenia schorzeń takich jak łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, bóle stóp (plantar fasciitis) lub zespół zamrożonego barku (frozen shoulder).
Urządzenie do fali uderzeniowej wytwarza gwałtowne zmiany ciśnienia, które usuwa zwapnienia ścięgien i tkankę bliznowatą z chorego stawu lub ścięgna i powoduje minimalny dyskomfort w trakcie zabiegu. Zaletą tej metody jest szybkość – przynosi poprawę już po 3 – 4 zabiegach.
Używamy także instrumenty Graston do leczenia bólów stopy (plantar fasciitis), zapalenia ścięgna Achillesa i palców rąk (tzw. trigger finger lub iPhone thumb).
Cały nasz sprzęt jest skomputeryzowany, co zapewnia precyzyjną, komfortową i skuteczną terapię.
—Jakie przypadki najczęściej trafiają do państwa kliniki?
TG: —Często leczę innych terapeutów masażu, fizjoterapeutów, lekarzy lub pacjentów, którzy bezskutecznie leczyli się w innych klinikach. Najlepsze wyniki uzyskuję w leczeniu bólów barków, szyi, bioder i pleców. Również chorób od urządzeń elektronicznych.
—Jakie to choroby?
E.C. —Gdy pracujemy przy komputerze, siedzimy raczej prosto. Natomiast operowanie na tablecie czy smartfonie odbywa się najczęściej w pozycji pochylonej. Urządzenie takie trzyma się poziomo, głowa zbliża się bardzo do ekranu i po jakimś czasie szyja zaczyna boleć. Niech pan spojrzy jak to robi młodzież. Cokolwiek robią, nawet jak prowadzą samochód, ich głowy są pochylone.
—Czyli spodziewają się państwo coraz większej liczby pacjentów ze schorzeniami spowodowanymi nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych?
E.C. —To nieuniknione. Coraz młodsze pokolenia cierpią i przychodzą na terapię. Elektronika pomaga, ale powoduje również stres fizyczny. Mam bardzo dużo pacjentów z migrenami, bólami głowy, zestresowanych. Ponieważ ja i część mojej rodziny cierpimy na migrenowe bóle głowy, aby pomóc sobie i innym ciągle się dokształcam i studiuję, biorę dodatkowe kursy, aby poznać nowe techniki masażu, które pomagają zmniejszyć częstotliwość i nasilenie bólu. Oprócz tego bardzo lubię przebywać z osobami starszymi. Nabrałam dużego doświadczenia opiekując się moją mamą, która skończyła 80 lat. Kilka lat temu miała operację wymiany kolana i dzięki systematycznym zabiegom wciąż czuje się dobrze, jest samodzielna i wygląda młodo.
—Co się dzieje z waszymi pacjentami po zakończeniu terapii?
TG: —Nasi terapeuci masażu i fizjoterapeuci uczą pacjentów jak wykonywać ćwiczenia lecznicze w domu, i jak stosować prosty sprzęt taki jak piłka lecznicza, taśmy do rozciągania, lub aparat korekcji postawy (tzw. posture medic), lub aparat do rozciągania szyi (tzw. neck traction collar). Sprzęt ten można nabyć w również naszej klinice.
—Jak określilibyście wasz zespół?
TG: —Większość naszego zespołu jest z Polski, ale mamy terapeutów z różnych stron świata. Nasz akupunkturzysta uzyskał tytuł doktora medycyny chińskiej w Chinach, co zajęło mu 7 lat. Mamy też osteopatkę, która pomaga w skorygowaniu wadliwej postawy ciała. Jeśli państwo pragną poznać lepiej naszą klinikę proszę odwiedzić naszą stronę internetową www.medmassage.com.
E.C. —Serdecznie zapraszamy wszystkich na konsultacje.

Rozmawiał
Maksymilian Buś

European Massage Physiotherapy Centre
1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississisauga, na zachód of Mavis Rd.
Tel. 905 270-5553