Polak z Toronto zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Polacy w Kanadzie Series kwie 29, 2014 at 11:38 am

Michał Maciej Bartosik – architekt i designer z Wałbrzycha mieszkający w Toronto – został nagrodzony w prestiżowym konkursie A’ Design Awards 2013-14, w którym doceniane są najlepsze projekty architektoniczne oraz design z całego świata. Polak dostał złoto za lampę Tensegrity Space Frame Lights, która zachwyciła jurorów “udanym małżeństwem struktury i światła”.

Lampa Tensegrity Space Frame Lights przyniosła Michałowi Maciejowi Bartosikowi złoto w konkursie A' Design Awards

Lampa Tensegrity Space Frame Lights przyniosła Michałowi Maciejowi Bartosikowi złoto w konkursie A’ Design Awards

To nie jest lampa, jaką znamy. Bliżej jej do architektonicznej konstrukcji niż źródła światła. Nic dziwnego, jej autor inspirował się pracami Kennetha Snelsona, który od lat pięćdziesiątych XX wieku tworzy przestrzenne konstrukcje budowlane złożone ze sztywnych prętów i wiotkich linek, a wraz z Richardem Buckminsterem Fullerem uważany jest za wynalazcę układów Tensegrity.

Michał Maciej Bartosik urodził się w Wałbrzychu, obecnie pracuje w Toronto

Michał Maciej Bartosik urodził się w Wałbrzychu, obecnie pracuje w Toronto

To na ich cześć Michał Maciej Bartosik nazwał swój projekt Tensegrity Space Frame Lights. Lampa, która składa się tylko ze świetlówek i przewodów elektrycznych, to wynik jego wieloletnich eksperymentów. Konstrukcja to cztery pionowe moduły o 304 mm wysokości oraz 304 mm szerokości i geometrii pochodnej sześcianu. Świetlówki ułożone mozaikowo “produkują” dwa różne wzory światła, których moc wynosi 20 W.

“Bartosik wykorzystał zasadę ‘mniej za więcej’ i stworzył świetlistą konstrukcję, która z wdziękiem przeciwdziała grawitacji. Użył tylko żarówek i przewodu elektrycznego, tworząc strukturę rodem z kosmosu. To udane małżeństwo struktury i światła” – zachwyca się jury prestiżowego konkursu A’ Design Awards 2013-14.

Bartosik za swój oryginalny i innowacyjny projekt dostał złotą statuetkę (są jeszcze brązowe, srebrne oraz wyróżnienia) w kategorii “A’ Lighting Products and Projects”. Polak podzielił się złotem z Brytyjczykiem Davidem Irwinem, którego nagrodzono za projekt aluminiowej lampy “M Lamp”. A konkurencję miał mocną – kilka tysięcy zgłoszeń z całego świata.

- Uważam, że projekt jest udany, gdy ma swój własny, oryginalny kształt. A także, gdy jest fizycznie zbudowany. Obecnie wszechobecne są obiekty, które swoje życie kończą w komputerowym programie oraz na blogach i konkursach projektowych. Dlatego tak wiele tych “prawdziwych” jest tak źle wykonanych i coraz bliżej im do świata wirtualnego. Ja jestem zwolennikiem realnego dotykania abstrakcji zrodzonej w głowie projektanta – mówi nagrodzony Polak.

Michał Maciej Bartosik urodził się w Wałbrzychu. Studiował na wydziale architektury i architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej oraz architekturę na uniwersytecie w Toronto, gdzie obecnie wykłada.

Polak podzielił się złotem z Brytyjczykiem Davidem Irwinem, którego nagrodzono za projekt aluminiowej lampy “M Lamp”

Jego praca obejmuje kilka dziedzin: urbanistykę, architekturę, sztukę i design. Pracuje w Kanadzie jako wolny strzelec, nie jest związany z żadnym koncernem. Jego projekty były wystawiane w galeriach i na targach na całym świecie. Obecnie przygotowuje się do wystawy w Ostrawie, równocześnie opracowując autorskie projekty dwóch krzeseł: “The Battery Park Draw up a Chair” i “The Battery Park Pretzel Chair”.

Ma na koncie wiele prestiżowych nagród – ostatnia to ta z 2013 roku “Best New Product” w konkursie Best of Canada.

W konkursie A’ Design Award 2013-14 nagradzane są najlepsze projekty architektoniczne oraz design m.in.: przedmiotów wyposażenia wnętrz, oświetlenia, zabawek, motoryzacji, elektroniki i mody. Oceniane są m.in. pod kątem funkcjonalności, innowacyjności, technologii i ergonomii.

Ponad 12 tys. projektów zgłoszonych w tym roku do konkursu oceniał 50-osobowy zespół światowej sławy projektantów, architektów, branżowych dziennikarzy i wykładowców – każdy z nich przyznawał punkty od 0 do 100. Łącznie wybrano laureatów w 105 kategoriach.