Coraz więcej dronów na niebie. Możesz mieć własnego

Rynek Series maj 3, 2014 at 3:20 pm
Policja OPP używa drona do analizy ruchu drogowego

Policja OPP używa drona do analizy ruchu drogowego

Drony weszły w Kanadzie do użytku cywilnego: badają pogodę, wykorzystuje je przemysł filmowy, mogą śledzić pirata drogowego lub mierzyć natężenie ruchu.

Bezzałogowe statki powietrzne nie wymagają do lotu załogi, są pilotowane zdalnie lub wykonują lot autonomicznie. Wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne ale w Kanadzie ich “cywilne” zastosowanie zwiększa się z dnia na dzień.

Drony stosuje się również w badaniach naukowych. Monitorują obszary podbiegunowe. Wykonują pomiary grubości warstwy ozonowej, zliczają populacje fok, tworzą mapy zbiorników wody spływającej podczas roztopów, mierzą grubość lodu…

RCMP używa dronów od 2010 roku

RCMP używa dronów od 2010 roku

Od trzech lat kanadyjska firma Kaspi Films z Oshawy używa ich w celach komercyjnych: do kręcenia reklam Toyoty i do filmików na rzecz rynku nieruchomości. Są już tańsze niż helikoptery i wysokie wyciągniki filmowe. Najmniejsze mają rozmiar dłoni, największe mogą sięgać nawet rozmiarów Boeinga 737.

RCMP używa dronów od 2010 roku w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych, a także do wykrywania plantacji marihuany. Dom wysyłkowy Amazon prowadzi testy dronów, które dostarczałyby zamówione produkty pod adres szybciej niż jakikolwiek kurier. Zastosowań może być bez liku. Farmer może kontrolować swoje pola, a leśnicy drzewostany.

zz dronNajtańsze drony kosztują kilkaset dolarów, cena tych droższych, komercynych – sięga 200 tysięcy. Mogą być sterowane domowym komputerem ale także przy pomocy tabletu czy smartfonu. Cała seria sterowanych tabletem i GPS-em dronów o wyglądzie małych helikopterków będzie dostępna w sprzedaży od czerwca w cenie ok. 1200 dolarów dzięki torontońśkiej firmie DreamQii. Jak zapewnia producent, będą idealne do filmowania zarówno wyczynów sportowych (wspinaczka wysokogórska czy surfing), jak i przyjęć weselnych oraz innych imprez masowych.

Mokrodron wielkości komara

Mikrodron wielkości komara

W ubiegłm roku Ministerstwo Transportu wydało 945 certyfikatów dla dronów, które nie wznoszą się powyżej pułapu 120 metrów. W porównaniu z poprzednim rokiem stanowi to wzrost o 500%.

Jeszcze w tym roku powstanie w Kanadzie pierwszy w Ameryce ośrodek szkolenia certyfikowanych operatorów dronów. Jedynym minusem, z którym nie wiadomo jeszcze jak się uporać przy masowym wdrażaniu nowej technologii, są wymogi prywatności, jakie mogą być łatwo naruszane z użyciem “małych, latających szpiegów”.

Chętni do zakupu kanadyjskiego drona mogą złożyć zamówienie przez stronę www.canadadrones.com

zz dron2