Torontońskie uroczystości w 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Polacy w Kanadzie Series maj 6, 2014 at 9:55 am

zz Fot. Bartosz Deczkowski1Konstytucja 3 Maja, uchwalona przez sejm w 1791 r., jako ustawa rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązywała tylko przez jeden rok. Została obalona przez konfederację targowicką w wyniku interwencji wojsk rosyjskich w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku. Konstytucja 3 Maja inspirowała naród polski po utracie niepodległości w 1795. Przez 123 lata rozbiorów, pamięć o drugiej w dziejach świata demokratycznej konstytucji, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Od roku 1918 dzień 3 maja obchodzony był w Polsce jako święto narodowe, aż do czasu okupacji podczas II wojny światowej. Zdelegalizowane przez hitlerowców, sowietów i władze komunistyczne święto, zostało przywrócone w roku 1990.

zz Fot. Bartosz Deczkowski8Uroczystości upamiętniające 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, organizowane corocznie przez Okręg Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej, odbyły się 4 maja 2014.

O godz. 13:30 w kościele Św. Stanisława Kostki odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Mirosław Burdzy OMI. W patriotycznej homilii mowił o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i o rocznicy ukoronowania Maryi Panny na Krolową Polski. Treść ślubów złożonych przez Jana Kazimierza Matce Bożej 1 kwietnia 1656 r. w Katedrze Lwowskiej, wysłuchano po homilii na stojąco. Mszę św. uświetniła śpiewem Teresa Klimuszko. Po indywidualnym przejeździe na ulicę Beverley, przed budynkiem SPK uformowała się kolumna pochodu.

zz Fot. Bartosz Deczkowski2Pochód prowadził członek zarządu Placówki 114 SWAP, Janusz Stypka. Polski i kanadyjski sztandar na czele kolumny nieśli harcerze. Za nimi szła orkiestra „Polonia Brass Band”, poczty sztandarowe, oficjalni goście, weterani, harcerze z werblami i Polonia. Zielonymi chustami wyróżniało się Koło Pań „Nadzieja”. Pochód przeszedł ulicą College przed Parlament Ontaryjski Queen’s Park. Tu uroczystość poprowadził prezes KPK OT Juliusz Kirejczyk. Odegrano dwa hymny narodowe, kanadyjski i polski. Przy polskim, na maszt została wciągnięta polska flaga przez dwoje harcerzy Natalię Lizak i Michała Zabińskiego.

Gośćmi honorowymi byli: Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski, Peggy Nash MP and Cheri DiNovo, od ostatniego piątku MPP z obwodu Yorkdale-High Park. Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezes KPK, Juliusz Kirejczyk, Konsul Generalny, Grzegorz Morawski oraz Peggy Nash. Prezes Juliusz Kirejczyk odczytal list od Ministra Wielokulturowości Jasona Kenney, wyrażający uznanie Dnia Polskiej Konstytucji i życzenia z okazji tego święta. Życzenia i gratulacje z okazji tego świeta przeslal takze Hon. Dave Levac, Speaker Parlamentu Prowincji Ontario.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT.  

Zdjęcia: Bartosz Deczkowski

zz Fot. Bartosz Deczkowski3

zz Fot. Bartosz Deczkowski4

zz Fot. Bartosz Deczkowski5

zz Fot. Bartosz Deczkowski6

zz Fot. Bartosz Deczkowski7

zzz Fot. Bartosz Deczkowski9